HHPortal 1,411,324 Üye | 615,982 Konu | 5,102,827 Mesaj | 681 Online
Go Back   HHPortal > Hayatın İçinden > Her Telden

Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilg )

 Hayatın İçinden Katagorisinde ve  Her Telden Forumunda Bulunan  Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilg ) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına; Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilgiler) Füze Füzeler, roketlerden farklı olarak sadece atmosferde çalışan çeşitli güdüm ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27-12-2007, 11:39 PM   #1
Øguz
Altın Üye
 
Øguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 4,134
Teşekkürleri: 5,825
2,814 mesajına 8,064 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Post Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilg ) Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilg )

Füzenin Tanımı; Füze Çeşitleri (Meraklısına; Resimli Füzelerle İlgili Ayrıntılı Bilgiler)


Füze


Füzeler, roketlerden farklı olarak sadece atmosferde çalışan çeşitli güdüm sistemleri ile (görüntü algılayıcılar, ısıl algılayıcılar, radar, ataletsel algılayıcılar, GPS, v.b.) hedefe yönelen karmaşık silahlardır. Füzeler çoğunluka roket motoruna sahiptirler. Çeşitli füzelerin jet motoru da bulunabilmektedir. Füzelere zaman zaman güdümlü roket de denilmektedir. Roket motoru olmayan sistemlere ise güdümlü mühimmat adı verilmektedir. Sualtı torpidoları gibi havada gitmeyen sistemler, karmaşık güdüm sistemlerine sahip olmalarına rağmen füze sınıflandırması içinde kabul edilmezler.

Füzeler, geçmişte genellikle uzun menziller için kullanılmışlardır. Nedeni ise öncelikle sistemin pahalılığı ve aynı zamanda güdüm sisteminin devreye girebilmesi için zaman gerekmesiydi. Kısa mesafede kullanıldığında güdümsüz bir silahla yapılan atıştan bir farkı yoktu.

Günümüzde hem uzun hem de kısa menzilli çok sayıda tipi mevcuttur. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler, elektronik sistemlerin logaritmik mertebede ucuzlaması, güdümsüz sistemlerin lojistik destek yükünün fazlalığı, güdümsüz sistemler ile çevreye ve sivillere verilen yüksek zararlar, hareketli ve/veya zaman kritik hedeflerin güdümsüz sistemler ile vurulma zorlukları, v.b. sebebiyle füze sistemleri gün geçtikçe daha fazla tercih edilir olmuştur.

Güdümsüz sistemlere göre daha pahalı olan füze sistemlerinin kullanılabilmesi için en önemli unsur zamanında, hızlı ve doğru gerçekleştirilen keşif, gözetleme, istihbarat, hedef tespitidir. Yetersiz hedef istihbaratı durumunda güdümsüz bir sistem ile yapılan çoklu atışlarda hedefi vurma olasılığı daha yüksektir. Tabi bu atışta bölgede hedefle birlikte hedef dışındaki herşeye zarar verilebilir. Doğru ve zamanında istihbarat yoksa füzeler hedefi hassas bir biçimde ıskalar.


Füze Örnekleri


1. Karadan Havaya Radar Güdümlü
2. Karadan Havaya Iri Güdümlü
3. Karadan Havaya Laser Güdümlü
4. Havadan Havaya
5. Denizden Karaya/ Denizaltıdan Karaya/ Karadan Karaya/ Denizden Denize


1. Karadan Havaya Radar Güdümlü


* Akash
* Arrow
* Aster
* Bloodhound
* HQ-9
* KS-1
* MEADS
* MIM-3 Nike Ajax
* MIM-14 Nike Hercules
* MIM-23 Hawk
* MIM-72 Chaparral
* Patriot
* ADATS
* Nike Zeus
* BAe Blindfire Rapier - United Kingdom
* RIM-2 Terrier
* RIM-7 Sparrow
* RIM-24 Tartar
* RIM-66 SM-1
* RIM-67 SM-2
* RIM-156 SM-2ER
* RIM-161 SM-3
* RIM-162 SeaSparrow
* Roland
* SA-1 Guild-
* SA-2 Guideline
* SA-3 Goa
* SA-4 Ganef
* SA-5 Gammon
* SA-6 Gainful
* SA-8 Gecko
* SA-10 Grumble
* SA-11 Gadfly
* SA-12 Gladiator/Giant"
* SA-15 Gauntlet
* SA-17 Grizzly
* SA-19 Grisom
* SA-20 Triumf
* Sea Cat
* Sea Dart
* Sea Slug
* Sea Wolf
* Thunderbird
* Trishul
* Shin Kung
* MGM-52 Lance
* MIM-14 Herkül
* S-300
* Patriot (füze)

HQ-9


Rusya'nın açık denizde seyreden filolarını havadan gelen tehditlere karşı koruma amaçlı kullandığı her kademede hava savunma füzeleriyle donatilmış Kirov sınıfı kruvazör benzer olarak Typ 052C Lanzhou sınıfı muhripleri inşa eden Çin donanması'nın, bu gemilerdeki uzun menzilli hava savunma sistemini oluşturmaktadır. Çin'in ilk yerli üretim dikine fırlatma kabiliyetli füzesi olma ünvanına sahip sistem, ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor. Batı sistemlerinde görülen, füzenin fırlatma kutusu içinde direk ateşlenmesi uyhulamasının aksine HQ-9, fırlatma tüpü tarafından dışarı itilerek ateşlemesini havada gerçekleştiriyor. Bu sayede arkasında bıraktı sıcak eksoz gazlarının gemi yapısı verdiği zararı azaltan sistem, füze üzerinde takip metodunu kullanan satıhtan radar güdümünü kullanıyor.


Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): CPMIEC

* Üretici Ülke(ler): Vlag van China Çin Halk Cumhuriyeti

* Tipi: Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesi

* Güdüm Sistemi: Pasif Radar Güdümlü

* Harp Başlığı:

* Azami Etkili Menzili: 100 km

* Azami Etkili İrtifası: 20 bin m

* Sürati: 4+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 6,8 m uzunluk

* Çapı:466 mm

* Ağırlığ: 1300 kg

I-HAWK


Raytheon tarfından geliştirilen sistem, orta menzil hava savunma sistemlerinin en etkililerindendir. Orta menzil hava savunma sistemi olmasına rağmen alçak irtifa hedefleri için uyarlanmıştır. Açık adı "Homing Allthe way to Kill`dır. Standart lançerinden üç füze taşımaktadır. Improved(Gelistirilmis)-HAWK`in motor perfomansı artırılmış, elektronik harbe karşı korunması da en üst düzeye çıkarılmıştır. Azami menzil 35 km ve azami irtifası ise 18 km`dir. 1982` de bir İsrail I-HAWK Füzesi, 21 km irtifadaki bir MIG-25 düşürmüştür. X-band radar güdümlü olarak yönlendirilen I-HAWKìn harp başlığı 54 kg ağırlığında olup parça ve infilak tesirlidir. Bugüne kadar 36.000 adet üretilen füzelerin 11.800 adedi NATO ülkeleri envanterine alınmıştır.


I-HAWK Ateşlenirken

Radar

Hedef tespit radarı AN/MPQ-51 (Improved Hawk - Phase II) bir Ku Band (Frekans:15.5-17.5 GHz)darbe (pulse) modülasyon Radarı`dır.

* Çıkış Gücü: 120 kW
* Darbe Süresi: 0.6 µs
* Menzil
o 83 km versus 3 m² target
o 78 km versus 2.4 m² target
o 63 km versus 1 m² target

Hedef Vurma Olasılıkları

85% Uçaklara karşı

Teknik Veriler

Tip: SAM surface to air (karadan havaya füzesi)

Üretici: ABD / Raytheon

* Uzunluğu: 5,08 m
* Genişliği: 0.37 m
* Kanat Uzunluğu: 1,19 m
* Motor: katı sıvı yakıtı
* Tapa: proximity tapası HE
* Hızı: 3 Mach
* Azami Menzil: 35 km
* fırlatma Ağırlığı: 584 kg
* Hizmet Tavanı: 18 km
* Harp başlığı: 54 kg
* Tahrip çapı: 17 m
* Füze fiyati: 250 bin $


Kullanan Ülkeler

* ABD
* Almanya (2005`den beri kulanım dışında)
* Belçika
* Birleşik Arap Emirlikleri
* Danimarka
* Hollanda
* Endonezya
* Fransa
* İran
* Irak
* İsrail
* İngiltere
* İsveç
* İspanya
* İtalya
* Japonya
* Kuveyt
* Güney Kore
* Mısır
* Norveç
* Romanya
* Tayvan
* Türkiye
* Yunanistan(MIM-23A Modeli)MIM-23A (on M727) ModeliMIM-23 (Modeli Tam Olarak Bilinmiyor)MIM-23 (Modeli Tam Olarak Bilinmiyor)


Patriot

Patriot havada füzeleri imha etmek için geliştirilmiş ısıya duyarlı bir hava savunma sistemi füzesidir.

Hava Savunma ile akla gelen sistemlerden ilki ve en meşhuru şüphesiz ki Patriot Sistemidir. Patriot sistemi ilk 1.Irak Harekatında kullanılmış ve başarısız bir dönem geçirmişti. Bu dönemde bir bataryanın Adana İncirlik üssüne yerleştirildiğini hatırlatmakta da fayda var.

Söz konusu başarısızlıktan sonra bir takım geliştirme faliyetleri sonucu bugünkü konfigürasyona ulaştılar. Bugünkü konfigürasyonda, geliştirilmiş Radar ve Komuta Kontrol merkezi ile Pac-2 ve Pac-3 füzelerinin birlikte kullanımını görüyoruz.

Bu arada bir yanıılgıyı düzeltmekte fayda var. Sistem hala patriot sistemi ancak kullanılan füzeler Pac-2 ve Pac-3 olarak anılmaktadır. Pac-3 diye bir Hava Savunma Sistemi mevcut değildir.

Pac-2 ve Pac-3 füzelerini kabaca karşılaştırırsak, ilk olarak fiziksel farklar ortaya çıkmaktadır. Pac-3 füzesi Pac-2 füzesinin 1/4'ü kadar bir büyüklüğe sahiptir. Bu yüzden bir lançer 4 adet Pac-2 füzesi veya 16 adet Pac-3 füzesi taşıyabilir. Ayrıca Pac-2 CLOS güdümlü iken Pac-3 aktif RF Arayıcıya sahiptir. PAc-3 füzelerinde Yönelim motorlarıda mevcuttur. Resimde de bu yönelim motorlarından birini aktif olarak görüyorsunuz.

Bir diğer temel farklılık ise Pac-2 yaklaşmalı tapası ile Füze hariç hava hedeflerine etkilidir. Pac-3 füzesi ile Hit to Kill özelliği ile Taktik Füzelere karşı etkili bir füzedir.

ADATS

ADATS (Air Defense Anti-Tank System; Hava Savunma Tank-Savar Sistemi), İsviçreli Oerlikon ve ABD'li Martin Marietta tatarafından geliştirilmiş olan M113 aracı üzerine monte edilen, etkili bir tanksavar sistemidir.

8 fırlatıcısı vardır, lazer güdüm sistemli harp başlığına sahiptir. Uçaklar için tespit menzili 24 km, helikopter için 8 km`dir.

Teknik Veriler

* Uzunluğu: 2,05 m
* Genişliği: 2.69 m
* Motor: katı sıvı yakıtı
* Tapa: Elektro Optik (EO) proximity tapası HE
* Hızı: 3 Mach
* Azami Menzil: 10 km
* fırlatma Ağırlığı: 51 kg
* Hizmet Tavanı: 7 km
* Harp başlığı: 12.5 kg HE fragmentation/shaped charge, impact ve proximity fuze.
* Zırh penetrasyon: 900 mm Rolled homogeneous zırh

Kullanan Ülkeler

* Kanada
* Tayland


Rapier


Rapier, radar kontrollu bir hava savunma füzesidir, BAE Systems tarafından üretilmektedir. Taktik kontrol ve görüntü ünitesinde; 23 km yarıçaplı bölgenin renkli hava resmi görülebilmektedir. Bölgedeki tüm hava hedefleri dost, düşman uçaklarının mesafe, sürat, irtifa, yön bilgileri değişik renk ve sembollerde görülebilmektedir. ECM/EKT uygulayan tehdit ayrı bir sembolle görülebilmektedir. Uçaksavar giriş kapı ve koridorları skop üzerinde işaretlenmekte, koridorda uçan uçaklara atış kısıtlaması getirilmektedir.

Teknik Veriler

Tip: SAM surface to air (karadan havaya füzesi)

Üretici: İngiltere/ BAE Systems

Cephane

* Tip: 4xMK2
o Uzunluğu: 2,35 m
o Genişliği: 0.133m
o Motor: katı sıvı yakıtı
o Tapa: proximity tapası HE
o Hızı: 2,5 Mach
o Azami Menzil: 8km
o Fırlatma Ağırlığı: 42kg
o Hizmet Tavanı:3 km
o Raf Ömrü: 15 yıl

Kullanan Ülkeler


* İngiltere
* Türkiye (86 ünite)
* Almanya (servis dışı)
* Avustralya
* İsviçre
* İran
* Endonezya
* Singapur
* UmmanSA-2

SA-2, Soğuk Savaş yıllarında yüksek irtifalarda uçan ABD bombardıman ve keşif uçaklarının, ülkenin kuzeyindeki geniş boşlukları kullanarak iç bölgelere nüfuz etmesi Ruslar için büyük bir sorundu. Bu sorunun üstesinden gelmek üzere tasarlanan SA-2’ler başlangıçta NATO tarafından fazla ciddiye alınmasalar da 1960 Mayıs’ında ABD’ye ait bir U-2 keşif uçağının SA-2’ler tarafından vurulması, bu sistemin uzun süre Batı’nın korkulu rüyası halini almasına neden oldu. Nike Hercules’e denk olan bu sistem günümüzde ciddi bir tehdit oluşturmasa da hâlâ birçok ülkenin envanterindeki yerini koruyor.

Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): Fakel

* Üretici Ülke(ler): Rusya

* Tipi: Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Yerden Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: 190 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 50 km

* Azami Etkili İrtifası: 22,000 m

* Sürati: 3.5+ mach

* İtki Tipi: Sıvı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 11.2 m uzunluk, 500 mm çap

* Ağırlık: 2,450 kg[2]

SA-3 Goa


Isayev S-125 "Neva"\"Pechora" Sistemi( NATO rapor ismi adıyla SA-3 Goa), yüksek performanslı uçaklara, diğer hava hedeflerine angajman yetenkli, çok kanallı, her hava şartında faaliyet kabiliyetine sahip olan, Rus yapımı Orta Menzilli Hava Savunma Füzesi sistemidir.

Teknik Veriler


* Üretici Firma(lar): Altair

* Üretici Ülke(ler): Rusya

* Tipi: Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Satıhtan Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: ? kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 22 km

* Azami Etkili İrtifası: 14 km

* Sürati: 3+ Mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Uzunluğu: 6.70 m

* Çapı: 600 mm

* Ağırlık: 400 kg
S-300


S-300 SAM Sistemi( NATO rapor ismi adıyla SA-10 GRUMBLE), yüksek performanslı uçaklara, seyrüsefer füzelerine, balistik füzelere ve diğer hava hedeflerine angajman yetenekli, çok kanallı, her hava şartında faaliyet kabiliyetine sahip olan, Rus yapımı karadan havaya füze savunma sistemidir.

Alçaktan uçan hedefler, seyir füzeleri ve taktik balistik füzeler gibi geniş bir hedef yelpazesine sahip olan SA-10’lar 1980 yılından itibaren operasyonel olmaya başladı. Çok sayıda hedefi aynı anda izleme ve angaje olabilme kabiliyeti ile dikkat çeken sistem, CLAM SHELL üç boyutlu sürekli dalga titreşimli Doppler hedef doğrulama radarı ve I-Band bir angajman radarı kullanıyor.Güney Kıbrıs’ın alım kararının ardından yaşanan krizle birlikte Türk kamuoyunun gündemine giren sistemin menzili ve harp başlık ağırlığı arttırılmış bir modeli daha bulunuyor. S-300’lerin arazi kabiliyeti arttırılmış bir araç üzerine konuşlandırılmış versiyonu olan SA-12 ise, Patriot sistemine alternatif olması için ’90 lı yılların ortalarında Patriot’a karşı SA-12 ile çıkan Rusya, füzelerin Patriot’a göre yarı yarıya daha düşük maliyetli olması nedeniyle hep bir adım önde olmuştur. 9S15 BILL BOARD keşif radar sistemini kullanan Gladiator lakaplı sistem, güdüm radarı olarak da 9S32 GRILL PAN’ı kullanıyor.

Mevzilenme Yapısı

Bir S-300 SAM'Ünitesi, temelde, NATO Flap Lid kodlu 30N6E Çok-Maksatlı Radar aracı üzerine 4 dikey lançer monte edilmiş olan TEL(Transport/Erector/Launcher)(Taşıyıcı, kaldırıcı ve lançer birarada) ünitesinden oluşmaktadır. Radar aracı, aynı şasiye monte, radar ekipmanı, angajman kumanda iseasyonu ve güç ünitesini taşımaktadır. Angajman kumanda iseasyonu, operatör konsolları, bilgisayar sistemi ve BIT test ekipmanından oluşur. Çok-Maksatlı Atış Kontrol Radarı 30N6E Flap Lid sayısal radar beam-yönlendirme yetenekli bir 'phased array (faz düzenekli) radarı olup çalışma esnasında yatayla 58° açı yapacak şekilde kaldırıp, nakliye sırasında arac monte şeleter üzerine katlanabilir özelliktedir. Bu standart tipe ek olarak, ormanlık bölgelerde konuşlandırmayı kolaylaştırmak amacyıla, mast-monteli radar opsiyonu da mevcuttur. Söz konusu radarın yüksek arazi yansima kaynaklı elektronik gürültü (grund clutter)ve yoğun EKT ortamlarında aydınlatma ve güdümleme fonksiyonlarını yerine getirebildiği idda edilmektedir. Sistem mevcut bir Hava Savunma Gözetleme Radar şebekesi entegrasyonu olmadığı durumlarda, 3D, 36D6 Clam Shell Arama/Takip radarı ile arabirimlenebilmektedir. Standart Rus uygulamsasında, bir SAM Bataryası, 1 adet Radar/Angajman Kumanda Araci ve 12 adede kadar TEL lançer aracindan oluşmakatadır, ki bu da toplam 48 adet atışa hazır füze demektir.Yine aynı uygulamaya göre bir SAM Alayı ise yukardaki gibi teşkill edilmiş 3 adet SAM Bataryası ve 1 adet 83M6E Komuta /kontrol Sistemi müteşekkildir

S-300 Türevleri

S-300PT ya da SA-10a dır. Sınırlı bir hareket yeteneğine sahip, mobil den ziyade taşınabilir bir sistem dır. Tüm sistem üniteleri genelde URAL-375 serisi çekicilere takılan treylerlere monte ediliyor.

S-300PMU ya da SA-10a dır. 80`li yılların ortasında hizmete girdi ve ilk olarak 1989 yılı Ekim Resmi geçidi sırasında Kızıl Meydan'da halka açık olarak sergilendi.S-300PMU özel olarak geliştirilen yüksek hareket yetenekli MAZ-543M kamyonlarına monte ediliyor ve marş emrinden atışa hazır konuma 5 dakika gibi kısa bir hazırlık süresinde geçip, 6 ayrı hedefe 5 saniye içerisinde 12 füze atabiliyor.

S-300PMU1 ya da SA-10c dır.S-300PMU`nin yüksek mobilite yeteneğini aynen muhafaza etmekle birlikte, önemli ölçüde arttırılmış menzil, daha geniş radar tarama sektörü, güncelleştirilmiş yazılım, daha hızlı bilgisayarlar ve geliştirilmiş mürettebat eğtimi sayesinde sadece yüksek performanslı aerodinamik hava hedeflerine değıl, taktik balisitik füzelere karşı da etkinlik sağlama iddiasındadır.

Teknik Veriler* Üretici Firma(lar): Almaz
* Üretici Ülke(ler): Rusya
* Tipi: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi
* Güdüm Sistemi: Yarı Aktif Radar Güdümlü
* Harp Başlığı: 143 kg’lık parça tesirli HE
* Azami Etkili Menzili: 150 km
* Azami Etkili İrtifası: 30,000 m
* Sürati: 4.5 mach
* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
* Boyutları: 7.1 m uzunluk, 515 mm çap
* Ağırlık: 1,500 kg[7]


S-300F (SA-N-6 Grumble)


S-300Pm serisi hava savunma füzelerinin donanma versiyonu olan SA-N-6,nam-ı diğer S-300f, dikine fırlatılabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Her 4-4 saniyede bir ateşlenebilen sistem, I/J band Top Dome radarı sayesinde, 120 derecelik bir yayda altı hedefi aynı anda izleyip 12 füze aynı anda hedefe kilitliyor. Gözlem radarı olarak D/E band Top Steer veya C/D/E/F band Top Pair radarlarını kullanan sistemin ayrıca, 48N6 füzesini kullanan S-300FM versiyonu bulunuyor. 48N6 füzesi, S-300F'de kullanılan 5V55RM füzesine göre daha hızlı ve 150kg'lık harp başlığı taşıyor. Satıhtan radar güdümü ve yarı aktif radar güdümü birleştiren; hedefin füze üzerindek radar ile takibine dayalı "füze üzerinden takip-track via missile" güdümüne sahip füzenin, bu sayede kısa menzilli balistik füzeleri önlemee kabiliyetine de sahip olduğu iddia ediliyor. Slava ve Kirov sınıfı kruvazörleri donatan bu sistemlere, ABD üretimi yeni nesil Standart Missile 3 füzelerinde olduğu gibi ikincil bir IR güdüm eklenmiş olduğu söylentileri doğruysa, bu , füzenin deniz üzerinde seyreden füzeler karşı da etkinliğinin arttığı anlamına geliyor.

Teknik Veriler SA-N-6 Grumble

* Harp Başlığı: 130 kg’lık parça tesirli Yüksek Infakilaklı

* Azami Etkili Menzili: 75 km

* Azami Etkili İrtifası: 25.000 m

* Sürati: 4+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 7,25 m uzunluk

* Çapı:' 508mm

* Ağırlığı: 1665 kg


S-400


Yapılış amacına göre 400km'ye kadar hava hedeflerini vurabilme kabiliyetine sahip. Bu özelik en yakın rakibi MIM-104 Patriot füzelerine göre 2 kat, eski versiyonu S-300 füzelerine göre 2,5 kat daha uzun bir mesafeye kadar S-400'ün vurucu güç oluşturması demektir. 2007'nin Nisan ayında Rus hava savunma komutanı Orgeneral Yury Solovyov tatarfından yapılan açıklamada S-400 hava savunma füze sisteminin tipine bağlı olarak diğer yerden atılan füzeleri vurabileceğini fakat kitalarası balistik füzeleri vurma kabiliyetinin olmadığını açıkladi. S-400 füze sisteminin en büyük özelliği "Stealth" yani görünmez diye tabir ettiğimiz uçakları kullandığı özel radar cihazlarıyla tespit edip vurabilmesi. Bu yüzden S-400, hava savunma sistemleri içersinde yeni bir cağın acilması anlamınada gelmekte. Rus Hava Kuvvetleri envanterinde bulundurduğu yaklaşık 120 adet S-300 füze sistemini bu yıl içersinde S-400 standartlarına göre modernize etmeye hazırlanıyor.

Güdüm Sisteminin Özellikleri


Minimum rocket yakıt tüketimi için optimum trajektori temin ededen Kumanda Güdüm ve çok-sayıda hedef hassas angajman temin eden yarı-aktif terminal adar güdüm sitemlerinin sunduğu avantajlari birleştiren Track-via-Missile (Füzeden Röleli Izleme/Takip) sistemi, klasik yarı-aktiv radar terminal güdüm sistemlerinden farkli olan çalışma prensibi sayesinde EKT/ECM'e(Elektronik Karşı Tedbir) dayanıklılık arz etmektedir. Bu sistemde, hedefe vuruş anına yaklaşık 10-12 saniye kala, füzenin tarayıcısı aktiflenmekte, ve Yer Takip Radarı tarafından aydınlatılan hedeften yansıyan Radar Eko sinyalini kendisi kullanark gerekli trajektori doğrultmasıdnı hesaplamak yerine füze Yer Takip Radarına, ordan sa Sistem Bilgisayarına göndermektedir. Sarfedilebilir bir füzeye entegre edilebilecek donanım/yazılım yeteneğinin çok üstünde yetenekler sahip olan Yer Sistem Bilgisayarı böylece, gerekli trajektori doğrulamalarını çok daha hassas ve süratli bir şekilde hesapliyabilmekte, ve de füzenin içine entegre edilmesi imkansiz veya çok güç olan hassas elektronik filtreleme imkanları sayesinde düşman EKT tedbirlerine dayanıklılık artmaktadır. Böylelikle hesaplanan trajektori doğrulamaları, ayrıca füzeye en uygun EKKT/ECCM(Elektronik Karşı-Karşı Tedbir) modunda gönderillerek, Sistemin EKT dayanıklılığı daha da arttırılmaktadır.

Kullanan Ülkeler

* Rusya
* Vlag van China Çin Halk Cumhuriyeti
* Vlag van India Hindistan 6x S-300 Bataryası
* Vlag van Iran İran
* Vlag van Syrië Suriye
* Vlag van Armenië Ermenistan
* Bulgaristan Bayrağı Bulgaristan 2xS-300 Sistemi
* Vlag van Wit-Rusland Beyaz Rusya
* Vlag van Slowakije Slovakya
* Vlag van Kazachstan Kazakistan
* Vlag van Oekraïne Ukrayna
* Vlag van Vietnam Vietnam2xS-300PMU1 Bataryası
* Amerika Birleşik Devletleri 1xS-300 Sistemi
* Güney Kıbrıs Rum Kesimi/Vlag van Griekenland YunanistanCyprus signed an agreement to buy S-300 systems in 1996. Eventually bought the S-300PMU-1 version, but due to political tension between Cyprus and Turkey and intense Anglo-American pressure, the system was transferred to the Greek Island of Crete. Later, Cyprus acquired the SA-15 systemSA-15Rus Ordusu’nun en iyi kısa menzilli sistemlerinden biri olan TOR, eskiyen SA-8’lerin yerine envantere alınmaya başlamıştır. Yunanistan’ın 25 ve Güney Kıbrıs’ın da 6 adet temin ettiği bu sistemlerin, lisans altında Çin tarafından üretilmesine yönelik çalışmalar 2000’li yıllarda başlamıştır. 10 g’lik manevra yapabilme kabiliyeti olan sistem aynı anda 48 hedefi tespit edip ikisini izleyebilir. Dikine fırlatma sistemi kullanması sistemlerin farklı yönlerden gelen tehditlere aynı anda cevap vermesine olanak sağlar.


Teknik Veriler


* Üretici Firma(lar): Antey

* Üretici Ülke(ler): Rusya

* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Yerden Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: 15 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 15 km

* Azami Etkili İrtifası: 6,000 m

* Sürati: 2.5+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 3.5 m uzunluk, 350 mm çap

* Ağırlık: 165 kg / 900 kg (PAC-2)

SA-N-9 Gauntlet

Her ne kadar Rus Ordusu bu yönde bir ihtiyaç belirtmiş olmasa da Antey'in SA-N-4 ün kullanım süresinin sonuna yaklaştığı düşüncesi ile yeni bir sistem geliştirme çabaları sonucu ortaya çıkmış ve 1990'lı yılların başında operasyonel olmuştur. Tor sisteminin donanma versiyonu olarak da bilinen sisteme Kinzhal adı verilmiştir."Cross Swords" G band gözetleme ve K band kilitlenme radarı kullanan Kinzhal, hedefini de H band radar sayesinde yakalar. Sekizli dikine fırlatma tüplerinden ateşlenebilen füze, azami 10 g yüklemeye dayanabiliyor. Doğruluğu kesin olarak bilinmese de sistemin ikincil bir IR güdüm kullandığı da söylentiler arasında. Aynı anda 48 hedefi takip edebildiği ve ikisine de kilitlenebildiği iddia edilen sistem, Kuznetsov sınıfı uçak gemileri ile gemileri ile Kirov, Udaloy ve Neustrashimy sınıfı muahraebe gemilerinde kullaniyor.

Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): Antey

* Üretici Ülke(ler): Rusya

* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Satıhtan Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: 14,5 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 12 km

* Azami Etkili İrtifası: 6,000 m

* Sürati: 2.5+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 3.5 m uzunluk, 350 mm çap

* Boyutları: 167 kg


SA-19 Grisom


Kortik donanma hava savunma sisteminde kullanılan bu füzede, hedef hem elektro-optik sistem hem radar ile takip edilmektedir. Bu optronik sistemde hedef TV tarayıcı ile takip edilirken, füze de IR'ye yakın bir frekans aralığında izlenmektedir. Yaklaşık bir metre doğruluk sunan sistem, ayrıca 30 mm Gatling topu ile bütütnleştirilmiştir. SA-N-9'un kullanıldığı platformlar dışında Scorpio ve Grisha I-V sınıfı korvetlere de konuşlandırılmıştır. Aynı anda altı hedefe kilitlenebilen sistemde, dört füzelik bir yeniden yükleme en fazla 1,5 dakika sürmektedir.

Teknik Veriler

* Üretici Firma: Tula KBM
* Ülke rusya: Rusya
* Tipi:Kisa Menzilli Hava Savunma Füzesi
* Güdüm Sistemi: Satıhtan Radar Güdümlü
* Harp Başlığı: 9 kg Parça Tesirli
* Azami Etkili Menzili: 8 km
* Azami Etkili Irtifasi: 3 bin 500 m
* Hızı: 1,8+ Mach
* İtki Tipi: Katı Yakıtlı rocket Motoru
* Uzunluk: 2,63 m
* Çap: 760 mm
* Ağırlık: 42


Shin Kung füzesi

Shin Kung (Yeni Yay) füzesi, Güney Kore tarafından geliştirilmiş taşınabilir, kısa menzilli ve karadan havaya bir füzedir. 10 kilogramlık bu füze, entegre bir “dost-düşman tanımlama” sistemine sahiptir. 7 kilometrelik bir menzile sahip olan füze, gece ve/veya bozuk havalarda kulanılabilmekte ve iki renkli kızılötesi tarayıcısı alınabilek karşı önlemlerin etkisiz hale getirilmesinde etkili olmaktadır. Bu tarz taşınabilir karadan havaya füze sistemine dünyada ABD’nin de dahil olduğu dört ülke sahiptir. Bu füzenin geliştirilmesi için 1995 yılından beri 71 milyon dolar harcanmıştır.


MGM-52 Lance

MGM-52 Lance, seyyar, depolanabilir, sıvı yakıtlı, nükleer ve nükleer olmayan kabiliyetlere sahip; kara birliklerini uzun menzilli atışlarla desteklemek üzere tasarlanmış karadan havaya atılan güdümlü bir füze.
MIM-14 HerkülMIM-14 Herkül, 1958 yılının teknolojisi ile ABD şirketi Western Electric tarafından üretilen füzeler. Sistem seyyar veya sabit rampalı olarak tasarlanmış olup, karadan karaya görevleri de yerine getirebilecek kapasitededir. ABD`nin "ikinci nesil" satıhtan havaya füzelerini oluşturur. Pilotlu bombardıman uçaklarına ve hava emmeli füzelere karşı nükleer veya klasik, ortadan yüksek irtifaya hava savunma örtüsünü sağlar, Kara Kuvvetlerine bağlı hava savunma topçusunun karadan havaya güdümlü füze sistemidir.

Teknik Veriler

Tip: Karadan havaya (SAM) Üretici: ABD / Western Electric

* Uzunluğu: 12,53 m; ikinci kademe 8,18 m
* Genişliği: 0,80 m; ikinci kademe 0,53 m
* Kanat Uzunluğu: 3,50 m; ikinci kademe 1,88 m
* Motor: katı sıvı yakıtı
* Tapa: T-45 HE
* Nuklear Tapa: 2 kt (M-97), 20 kt (M-22), 40 kt (M-23)
* Hızı: 3,65 Mach (4700 km/sa.)
* Azami Menzil: 140 km
* Fırlatma Ağırlığı: 4.850 kg: ikinci kademe 2.505 kg
* Hizmet Tavanı: 45,70 km
* Harp başlığı: 500 kg
* Birinci kademe: Hercules M42 katı sıvı yakıtı 978 kN
* Íkinci kademe: Thiokol M30 katı sıvı yakıtı 44,4 kN

Kullanan Ülkeler

* ABD (Kullanım dışı)
* Batı Almanya (Kullanim dışı)
* Belçika (Kullanim dışı)
* Hollanda (Kullanim dışı)
* Güney Kore
* Türkiye (72)
* Tayvan
* YunanistanKaradan Havaya Ir Güdümlü


* Al Arq (missile)
* Al Hurriyah (missile)
* Anza (missile)
* CA 94
* CA 95
* Chaparral
* AIM-9 Sidewinder
* Crotale
* Enzian
* FIM-43 Redeye
* FIM-92 Stinger
* HQ-7
* Mistral
* RIM-116 Rolling
* SA-7 Grail
* SA-9 Gaskin
* SA-13 Gopher
* SA-14 Gremlin
* SA-16 Gimlet
* SA-18 Grouse
* Toshiba Type 91
* Umkhonto
Chaparral

Dünyaca ünlü havadan havaya Sidewinder füzesinin karadan havaya atılan versiyonudur. Uçaklara karşı kısmen etkili olan bu sistem, özellikle helikopterlere karşı daha ekili olması amacıyla, havadan havaya versiyonundan daha tesirli, daha ağır bir harp başlığı taşımaktadır. Düşük maliyetli, basit ve pratik olması sebebiyle genelde Orta Doğu’da sıkça kullanılan, tamamen ısı güdümlü olan bu sistem, cephedeki birliklere yakın koruma sağlamaktadır. D-band dopler radarı, optik ve dost-düşman tanımlama (IFF) sistemi ile dikkat çeken Chaparral, herhangi bir araç üzerine monte edilebilir şekilde kule bazında tasarlanmıştır. ’70 li yılların başında geliştirilen sistem halen yedi ülkede kullanılmaktadır.

Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): Lockheed Martin

* Üretici Ülke(ler): ABD

* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: IR Güdümlü

* Harp Başlığı: 2.3 kg’lık parça tesirli M250

* Azami Etkili Menzili: 10 km

* Azami Etkili İrtifası: 3,000 m

* Sürati: 1+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 2.91 m uzunluk, 127 mm çap

* Ağırlık: 86.4 kg
AIM-9 Sidewinder


AIM-9 Sidewinder, pekçok modern jet tarafından kullanılan, ısı güdümlü, Amerikan havadan havaya muharebe füze sistemidir AAM. Etkili bir patlayıcı başlığa ve kızılötesi yol gösterici sisteme sahiptir

Tahrihsel gelişimi

İlk olarak ABD Donanması tarafından tasarlanmışken daha sonra Hava Kuvvetlerindeki jetlere uyarlanmıştır. Füzenin ilk versiyonları Güney Doğu Asya'daki çatışmalarda kullanılmıştır. İlk prototipi AIM-9A Eylül 1953'de başarıyla denenmiştir. İlk üretim AIM-9B 1956'da kullanılmaya başlanmıştır fakat sınırlı bir kapasiteye sahip olması, gece yeteneğinin olmaması ve it dalaşında yeterli verimi verememesi AIM-9'ların geliştirilmesi gereğini ortaya koymuştur. Yere yakın uçan uçaklara saldırılamaması da önemli bir eksiklik olarak görülmüştür.İlk modellerde sensörlerin çok dar bir alanda tespit yapabilmesinin ötesinde, ısı güdümlü bu füzelerin güneşe yönelmesi gibi büyük problemler mevcuttu. Bu sorunların Pakistan ile Hindistan arasındaki savaşta net bir şekilde gözlemlenmesinin ardından.

Yapılan çalışmalar sonucu 1977'de B ve E modellerinin geliştirilmesiyle J modeli üretilmeye başlandı. AIM-9J ile it dalaşında manevra kabiliyeti arttı, combat kapasitesi yükseldi, hız ve hedefi vurmadaki başarı oranı büyük ölçüde geliştirilmiş oldu. 1976'da L modeli ile her açıdan hedefe saldırı yeteneği kazandırıldı. J modelinin gelişmiş şekli olan motor izi düşük P modeli de 1978'den itibaren envantere girdi. Kademe kademe füzenin vuruş, takip, saldırı, motor izi bırakmama yetenekleri geliştirildi ve P, P-1, P-2, P-3, M modelleri üretildi. AIM-9X üretimde olan son varyanttır. M modeline benzemekle birlikte füzenin uçuş ve hedefi takip yetenekleri önemli ölçüde yükselmiştir.

Bugüne kadar sıcak temaslarda 1000'e yakın AIM-9 fırlatılmış ve 308 adeti hedeflerini vurmuştur. 1958'de Tayvan F-86'ları aynı gün içinde AIM-9 füzeleri ile 47 Çin Mig-17'sini düşürmüştür. 1982'de Bekaa Vadisinde düşürülen 55 Suriye Mig uçağından 51'ine AIM-9 füzeleri neden oldu. 1982'deki Falkland Adaları Savaşında İngiltere 100'e yakın AIM-9L füzesi kullandı ve 25 Arjantin uçağı düşürdü. AIM-9 en önemli başarısını Irak-İran Savaşı'nda gösterdi. İran, 45 F-4 Phantom, 25 F-14 Tomcat ve 9 F-5 Tiger'dan fırlatılan 73 AIM-9J ve 6 AIM-9P füzesi ile 79 Irak uçağı düşürdü. Körfez Savaşı'nda da fırlatılan 86 füze ile 13 Irak uçağı vuruldu.


Sidewinder'in yapısı

AIM-9M Sidewinder'ın temel olarak 12,7cm bir tüb şeklindeki borunun içine yerleştirilmiş yüksek teknoloji ürünü parçalardan oluşmaktadır, 287 cm uzunluğundaki AIM-9 tüpünün, ön kısmında BSU-32 kanatçıkları vardır. Bunların uzunluğu 38cm'dir. Arka tarafta bulunan kuyruk kısmının kanat uzunluğu ise 63cm'dir. Ağırlığı 88kg olan Sidewinder'in burun kısmında bu füzenin beyni sayılan, WGU-4A/b Güdüm Kontol Kısmı (GCS/Guidance Control Section)arayıcısı bulunmaktadır. Burada kızıl ötesi enerji yayan kaynakları algılayan bir algılayıcı vardır. Bir magnesium-fluorid transparan cam yüzeyin arkasında bulunan indium-antimonide (InSb)dedektörü ve Joule-Thompson cryosat soğutucunun bulunduğu bu baş kısmında, bir hedef bulunduğunda bilgileri sinyal işlemcisine gönderilir ve bu bilgi daha sonra füzenin yön kanatcıklarına iletilerek füzenin yön kumandaları verilir.Bu Sistemin en ölümcül yanı, iki değşik dalga boyunda da işlem yapabilmesidir.Yanı bu baş kısım hem kısa, hem de orta dalga boylarındaki kızıl otesi işınları tespit edebilmektedirRocket motorlarının hemen önünde WDU-17 harp başlığı bölümü bulunmaktadır.Burdaki 12 kg başlık proximity tapa taşmımaktadır. DSU-15/B Aktif optik Hedef Detektörü (Active Optical Target Detector), lazer detektör halkaları sayesinde bir hedef kaçırıldığı zaman kendi kendini imha ederek şarapnellerin aktif hale gelmesini sağlamaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri ve AIM-9

AIM-9 Sidewinder füzesi, Türk Hava Kuvvetleri envanterine ilk defa 1960'lı yıllarda girmiştir. Sidewinder'ın ilk modeli olan AIM-9B füzesi, o zamanların en gelişmiş uçakları olarak sayılan ve Türk Hava Kuvvetleri envanterine yeni giren F-5A ve F-104G uçaklarında kullanılmak üzere satın alınmışlardır. Daha sonra AIM-9P füzesi F-4 Phantom uçaklarının alınması sonucunda envantere girmiştir.AIM-9L/M Sidewinder füzesinin gelmesi ise F-16'ların seçilmesi ve filolarda görev başlamasıyla beraber gerçekleşmiştir.Türk F-16'ları L/M/S varyantlarındaki AIM-9 füzelerini modellerini taşımaktadır. Türk Hava Kuvvetleri envanterinde B modelinden 210, M modelinden 500, L modelinden 640, S modelinden 310 ve P modelinden de 750+ adet AIM-9 Sidewinder füzesi olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye ayrıca F-16C ve D modellerinde kullanılmak üzere F-16 CCIP kapsamında 96 milyon dolar maliyetle 225 adet AIM-9X, 5 adet AIM-9X Dummy ve 20 adet AIM-9X Captive eğitim füzesi satın almaktadır.

Teknik veriler

AIM-9X Sidewinder

Üretici Firma: Raytheon

Üretici Ülke: ABD

Tipi: Kısa Menzilli Hava-Hava

Güdüm Sistemi: IR

Harp Başlığı: 11,3 kg parça tesirli HE

Azami Etkili Menzili: 26 km

Sürati: 2,6+ Mach

İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

Uzunluk: 3 metre

Çap: 127 mm

Ağırlık: 85 kg


THIS VIDEO DOES NOT EXIST


Crotale


Crotale, Fransız Thomson-CSF üretimi çeşitli araçlar üzerinde monte edibilen mobil bir sistem olarak çeşitli tipteki Elektro Optik (EO) ve Elektro Manyetik (EM) sensörlerle donatilmiş 8 adet VT-1 füzesine sahiptir. Füzeler nişan hattı güdüm sistemi ile yönlendirilmekte olup, 8 km içinde 35 g manevra kabiliyetine sahiptir.

Crotale Naval

1990'lı yılların hemen başında Fransız Donanaması'nda operasyonel olarak kullanılmaya başlanan Crotale Naval sistemi, 35 g'lik manevralar yapabilen VT-1 füzesini kullaniyor. S band gözetleme ve Ku band takip radrı kullanan sistem, sahip olduğu çok sensörlü güdüm sistemi sayesinde elektronik karşı tedbir sistemlerine karşı direnç hösterbiliyor. Güdüm sistemi olarak yönlendirildiği radar dışında pasif elektro-optik sensörler le kullanan Crotale Naval, sekizli VT-1 bataryalardan oluşuyor. İlk tehtid algılamasından sonra altı saniyede tepki gösterebilen sistemden fırlıtalan VT-1 füzesi, 8km'lik menzile 10,3 saniyede ulaşabiliyor. İleri Görüş Kızılötesi(FLIR) sistemi ile elektro-optik sensörlerin sağladı etkinliğe gece ve kötü hava koşullarında da sahip olan sistem, tek bir personel tarafından idare edilebiliyor. Fransa dışında Umman ve Yunanistan da Crotale Naval kullaniyor. HQ-7 Crotale Naval'ın Çin kopyasıdır.

Crotale, C ve X bandında çalişan çok bimli HSA radarı ile kullanılmakta, 20 hedef gözleyebilmekte ve 8 hedefi izleyebilmektedir.

Teknik Veriler

Crotale

Tip: SAM surface to air (karadan havaya füzesi)

Üretici:Fransa/Thomson-CSF

* Uzunluğu: 2,89 m
* Genişliği: 0,15 m
* Kanat Uzunluğu: 0,54 m
* Motor: katı sıvı yakıtı
* Tapa: proximity tapası HE
* Hızı: 3.5 Mach
* Azami Menzil: 13 km
* fırlatma Ağırlığı: 84 kg
* Hizmet Tavanı: 6 km
* Harp başlığı: 15 kg
* Tahrip çapı: 8 m

Crotale Naval


* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Satıhtan Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: 13 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 11 km

* Azami Etkili İrtifası: 6 bin m

* Sürati: 2.5+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 2,4 uzunluk

* Çapı:150 mm

* Ağırlığ: 80 kg

Kullanan ülkeler

* Birleşik Arap Emirlikleri
* Bahreyn
* Fransa
* Pakistan
* Finlandiya
* Umman
* Kuveyt
* Güney Afrika
* Mısır
* Suudi Arabistan
* Tayvan
* Yunanistan (9 Hava Kuvvetleri + 2 Deniz Kuvvetleri )

Stinger

Stinger, ısı güdümlü bir füzedir. Teknik adı FIM-92A Stingerdır. 1987 yılında üretimine başlanmıştır. Üreticileri, Prime - Hughes Missile System Company ile General Dynamics /Raytheon Corporation.

Füze 1,5 metre boyunda 13,96 cm çapında 5,68 kg ağırlığındadır, kanister dahil 15,66 kg ağırlığındadır. Menzili 1-8 kilometredir.

Manpads (Omuzdan atılarak), savaş uçağı ve helikopterden atılarak veya karada hareket eden bir araca adapte ederek kullanılır.Atılgan,Zıpkın veya Avanger da olduğu gibi.[COLOR="Red"]Kişisel Yorumum : Pek çok kişi bunu bilmez neden Rusların Afganistan savaşında yenildiklerinin nedenlerini.

1. Afganistan halkının kahramanca mücadelesi
2. Stinger füzeleri

Stinger füzeleri o kadar etkili füzelerdirki kullanım alanları çok geniştir. Vede çok fazla modeli bulunmaktadır. Stingerler'la helikopter düşürmek çok kolaydır. Afganisan coğrafyası dağlık dolayısıyla pusu kurmak için çok uygun. Rusya ilk işgal döneminde karadan yaptığı nakliyeler yüzünden çok askerinin kaybetti. Daha sonra nakliyelerini helikopterlerle yapmaya başladı ve direnişcilere üstünlük sağladı ama CIA direnişcilere stinger füzesi verince savaşın dengesi bir anda değişti. Sonuçta 1 Milyon askeri ile o dönemdeki SSCB çok ağır bir yenilgiye uğradı.

Benim bir elektronikçi bir arkadaşım Stinger füzesi üretiminde bizzat çalışmış ve bana füzelerin özelliklerini anlatmıştır. Bu bilgilerin bir kısmını açıklayacağım.

Öncelikli olarak bu füzeleri tank katili denilmektedir. Isı güdümlü olarak çalışmaktadır. Ama diğer ısı güdümlü füzelerden farkı ısıyı otomatik olarak ayarlanıyor. Örneğin bir F16 uçağındaki pilotun vücut ısısı ayarlanaak uçaktaki pilot bu füzeyle vurulabilir. Ama tabi F16 menzil içinde olması gerekir. Helikopterleri çok rahat vurabilecek özellikte. Yeni model Apachi ve Süper kobra (normal kobralar helikopterler hariç) helikopterlerde flaşörler var ama bu flaşörler stingere engelleyebilirmi bilmiyorum ama engelleyeceğini zannetmiyorum. Çünkü çok etkili ve akıllı bir füze. Bu iki model helikopter dışındakileri çok rahat düşürür.

Bu füzelerden ülkemizde üretilmektedir. PKK'nın elinde bu füzelerde olduğu söylenmektedir ama bence ya yok yada çok az sayıda var. Bu füzelerden PKK'nın elinnde çok sayıda olmuş olsa idi çok fazla kayıp verebilirdik. ABD bu füzelerin kesinlikle terör öörgütlerinin eline geçmesini istemiyor. Gerilla savaşı şu an en iyi silah stinger füzeleridir. [/COLOR]

HQ-7

HQ-7, Fransız Crotale NAVAL sistemini tersine mühendislik yoluyla koplayarak HQ-7 sistemini geliştiren Çin'in nokta savunması konseptine göre tasarlanan bu sistemini geliştiren alçaktan gelen hedeflere karşı etkinliğinin sınırlı olduğunu kabul ediyor. Sekizli bataryalar halinde konuşlandırılan bu füze, hedefine E/F band Type 360S radarı ile kitleniyor. Elektronik karıştırmanın şiddetli olduğu ortamlarda elektro-optik sensörle yönlendirilebilen HQ-7, kara versiyonunda olduğu gibi aynı anda 30 hedefi izleyip, 12'sine kitlenebiliyor. Azami 4-5 g'lik manevra yetenği olan sistem, Çin Donanaması'ndaki Luhu ve Luhai sınıfı destroyerler ile Jiangwei-II ve Type 054 Ma'anshan sınıfı fırkateynlerden kullanılıyor. Çin' HQ-7 nin yerine alcak dikine fırlatma kabiliyetli yeni bir sistem arayışında olduğu da biliniyor

Teknik Veriler


* Üretici Firma(lar): CPMIEC

* Üretici Ülke(ler): Vlag van China Çin Halk Cumhuriyeti

* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: Satıhtan Radar Güdümlü

* Harp Başlığı: 15 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 12 km

* Azami Etkili İrtifası: 5 bin 500

* Sürati: 2.2+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 3 m uzunluk

* Çapı:200 mm

* Ağırlığ: 84,5 kg


Strela-2

Omuzdan atılarak, alçak irtifadaki uçak veya helikoptere atılarak kullanılır.Bu silah birçok Rus sistemin üstüne monte edilmiştr. Bu sınıfta ayrıca Igla-1(SA-16) ve Stinger bulunmakatadır


Teknik Veriler

Tip: SAM surface to air (karadan havaya füzesi)

Üretici: Rusya

* Uzunluğu: 1,4 m
* Genişliği: 0,07 m
* Motor: katı sıvı yakıtı Booster
* Tapa: proximity tapası HE
* Hızı: 1.75 Mach
* Azami Menzil: 4,2 km
* Ağırlığı: 10 kg
* Hizmet Tavanı: 3,5 km
* Harp başlığı: 1,15 kg HTA patlıyci


SA-N-5 Grail

Omuzdan atılır SA-7 füzesinin, deniz platformlarında ikili veya dörtlü şekilde birleştirilerek güverte üzerine sabitlenmesiyle ortaya çıkan bu sistem, daha çok hücümbotlar, çikarma gemileri gibi küçük boyutlu veya kısıtlı alana sahip özel görev gemilerinde kullanılır. Soğutma gerektirmeyen kısıtlı alana sahip özel görev tarayıcıya sahip SA-N-5, Strela-2M versiyonunda ayrıca harici IR sinyallerini ayıklayan bir filtreye de sahiptir. Fakat füzenin etkili olabilmesi için hedefin kuyruk bölgesine doğru ateşlenmesinin şart olması büyük bir dezavantajdır. Başta eski Doğu Bloğu ülkeleri olmak üzere daha birçok ülkenin envanterinde yer almaktadır.

Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): OKB-134

* Üretici Ülke(ler): Rusya

* Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

* Güdüm Sistemi: IR Güdümlü

* Harp Başlığı: 1,15 kg’lık parça tesirli HE

* Azami Etkili Menzili: 4 km

* Azami Etkili İrtifası: 3 bin 400m

* Sürati: 1.7+ mach

* İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

* Boyutları: 1.45 m uzunluk, 72 mm çap

* Ağırlığı: 10 kg


HN-5A Çin, bu sistemi lisanssız olarak HN-5A adıyla kopyalayıp, kızılötesi karşı-tedbir sistemlerini geliştirmiş ve daha ağır bir harp başlığı kullanmıştır.

Kullanan Ülkeler

* Afganistan
* Mısır
* Botsvana
* Burkina Faso
* Eritre
* Irak
* İran
* Yemen
* Ürdün
* Kırgızistan
* Küba
* Kuveyt
* Laos
* Lübnan
* Libya
* Mali
* Fas
* Moritanya
* Umman
* Polonya
* Pakistan
* Romanya
* Rusya
* Zimbabve
* Sudan
* Suriye
* Macaristan
* Kıbrıs
* Sırbistan

Øguz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Øguz kullanıcısına teşekkür eden 5 üyemiz:
Arpej (27-12-2007), boşver (27-12-2007), gecemavisi (30-12-2007), Hacker-22 (27-12-2007), WILDBOYS (27-12-2007)

Alt 27-12-2007, 11:40 PM   #2
Øguz
Altın Üye
 
Øguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 4,134
Teşekkürleri: 5,825
2,814 mesajına 8,064 kere teşekkür edildi.
Zuupla
3. Karadan Havaya Laser Güdümlü


* RBS-70
* Starstreak missiler
* RB-05
* Sidearm
* AGM-84
* MP-1000 Martín Pescador
* [AS-25K]
* [[MBDA AS 30]
* [MBDA Apache]
* [MBDA Exocet]
* [Brimstone]
* [Storm Shadow]
* [Taurus KEPD 350]
* [AGM Armiger]
* [PARS-3]
* [Euromissile HOT]
* [BrahMos]
* [Nag]
* [Al Quds]
* [Penguin]
* [Joint Strike]
* [H2]
* [H4 ]
* [Baktar-Shikan]
* [Babur]
* [Hafr]
* [Mokopa]
* [RBS 15]
* [Blue Steel
* [Brimstone]
* [Green Cheese]
* [AGM-48 Skybolt]
* [ALARM]
* [AGM-12 Bullpup]
* [AGM-22]
* [AGM-28 Hound Dog]
* [AGM-45 Shrike]
* [AGM-48 Skybolt ]
* [AGM-53 Condor ]
* [AGM-62 Walleye ]
* [AGM-63 ]
* [AGM-64 Hornet ]
* [AGM-65 Maverick]
* [AGM-69 SRAM ]
* [AGM-76 Falcon ]
* [AGM-78 Standard ARM]
* [AGM-79 Blue Eye ]
* [AGM-80 Viper ]
* [AGM-83 Bulldog ]
* [AGM-84 Harpoon ]
* [AGM-86 CALCM ]
* [AGM-87 Focus ]
* [AGM-88 HARM ]
* [AGM-112 ]
* [AGM-114 Hellfire ]
* [AGM-122 Sidearm ]
* [AGM-123 Skipper ]
* [AGM-124 Wasp ]
* [AGM-129 ACM ]
* [AGM-130 ]
* [AGM-131 SRAM II ]
* [AGM-136 Tacit Rainbow ]
* [AGM-137 TSSAM ]
* [AGM-142 HaveNap ]
* [AGM-153 ]
* [AGM-154 JSOW ]
* [AGM-158 JASSM ]
* [AGM-159 JASSM ]
* [AS-1 Kennel]
* [AS-2 Kipper]
* [AS-3 Kangaroo ]
* [AS-4 Kitchen ]
* [AS-5 Kelt]
* [AS-6 Kingfish]
* [AS-7 Kerry ]
* [AS-8 ]
* [AS-9 Kyle]
* [AS-10 Karen]
* [AS-11 Kilter ]
* [AS-12 Kegler ]
* [AS-13 Kingbolt]
* [AS-14 Kedge]
* [AS-15 Kent]
* [AS-16 Kickback]
* [AS-17 Krypton]
* [AS-18 Kazoo ]
* [AS-19 Koala]
* [AS-X-19 Koala]
* [AS-20 Kayak]]
* [AS-X-21 ]

RB-051970'li yılların başında operasyonel olan RB-05, başlangıçta gemilere karşı düşünülse de günümüzde her türlü dışında yavaş ve hantal uçaklar ile helikopterler gibi hava hedeflerine karşı da kullanılabiliyor. AJ37 Viggen savaş uçaklarında ateşlenebilen füze sıvı yakıtlı bir itki sistemine sahip. 20 ila 50 metrelik irtifadan bırakıldıktan sonra 300-400 metre irtifaya çıkan füze, kontrol kolunun bulunduğu olan füzenin, elektro-optik güdümlü RB-05 versiyonu tasarlanmış olsa da Mavrick gibi daha düşük maliyetli bir alternatifin tercih edilmesi nedeniyle program iptal edildi.


Teknik Veriler

Üretici Firma: Saab/İsveç

Tipi:Havadan Karaya Anti-radar Füzesi

Güdüm Sistemi: Radyo Kontrol

Harp Başlığı: Parça Tesirli HE harp başlığı

Azami Etkili Menzili: 9 km

Hızı: 0,74+ Mach

İtki Tipi: Sıvı Yakıtlı Roket Motoru

Uzunluk: 3,69 m

Çap: 300 mm

Ağırlık: 304 kg

Sidearm


Amerikan Deniz Piyadeleri ve Kara Kuvvetleri'nin; AH-1W SuperCobra ve AH-64A/D Apache gibi helikopterler ile Harrier uçaklarında kullanılmak üzere 1990'lı yılların başlarında geliştirilmiştir. Depolarda bulunan ve kullanılmayan yarı aktif radar güdümlü havadan havaya AIM-9C Sidewinder füzesinin hava savunma radarlarını imhasına yönelik görevlere uyarlanmış versiyonu olan AGM-122'nin en önemli farkları dar yerine geniş bir band aralığında çalışan tarayıcısı ve hedef algılama sistemindeki yeniliklerdir. Ateşlendikten sonra hemen irtifa kazanmaya programlanan füze, çok alçak irtifalarda da kullanılabiliyor. Stoktaki AIM-9C'lerin tükenmesi ile AIM-122B adıyla yeni bir füze geliştirme çalışmaları başlatılsa da program kabul görmediği için iptal edilmiştir.

Teknik Veriler

# Üretici Firma(lar): Naval Weapons Center
# Üretici Ülke(ler): ABD
# Tipi: Havadan Karaya Anti-Radar Füzesi
# Güdüm Sistemi: Pasif Radar
# Harp Başlığı: 4.5 kg Parça Tesirli HE
# Azami Etkili Menzili: 16.5 km
# Hızı: 2.3+ mach
# İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
# Boyutları: 2.88 m uzunluk, 127 mm çap
# Ağırlık: 88.5 kg

AGM-84

Birinci Körfez Savaşı'nda A-6E ve F/A-18 uçaklarından ateşlenen SLAM füzelerinin başarılı performansı, o dönemde ortaya çıkan uzun menzilli havadan yere füze ihtiyacını karşılamak için bu füzenin geliştirilmesine yol açtı. Slam-ER (Extended Range) olarak adlandırılan yeni füze 2000'li yılların hemen başında operasyonel oldu ve ABD Donanması'ndaki Hornet, P-3C Orion ve S-3B Viking uçaklarında kullanılmaya başlandı. 2004 yılında F-15K uçaklarında kullanmak üzere Güney Kore tarafından seçilen füzenin, aralarında F-35 JSF ve Eurofighter'ın da bulunduğu yeni nesil uçaklardan ateşlenebilmesi üzerinde de duruluyor. IIR ve GPS güdümüne sahip, hafızasına kaydedilen görüntü ile seyir sırasında elde ettiği görüntüyü karşılaştıran otomatik hedef doğrulama sistemine de sahip. Titanyum harp başlıklı füzenin performansından memnun olan ABD Donanması, elindeki SLAM füzelerini modernize ederek SLAM-ER haline getiriyor.


Versiyonlar

* AGM-84E - Basic SLAM
* AGM-84H - SLAM-ER
* AGM-84K - Internally improved AGM-84H
* SLAM-ER ATA - Version with autonomous target acquisition capability

Teknik Veriler

# Üretici Firma(lar): Boeing/ABD
# Tipi: Havadan Karaya Seyir Füzesi
# Güdüm Sistemi: IIR
# Harp Başlığı: 212 kg Parça Tesirli HE
# Azami Etkili Menzili: 278 km
# Hızı: 0,7+ Mach
# İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
# Uzunluk: 4.369 m
# Çap: 343 mm
# Ağırlık: 635 kg


4. Havadan Havaya

* AA-10 Alamo/R-27
* AAM
* AA-11
* AIR-2 Genie
* AIM-9 Sidewinder
* AIM-120 AMRAAM
* Derby Füzesi
* IRIS-T
* MICA
* Meteor Füzesi
* U-Darter

AAM


Havadan Havaya Füze (Air-to-Air Missile; AAM), uçak ve helikopterlerin diğer uçan araçları bertaraf etmekte kullandığı silahlardır. Bu silahlar ısıya veya hedefe gönderilip yansıyan radar ve lazer sinyallerine yahut hedeften çıkan radar sinyallerine güdümlüdürler.

Tarihsel Gelişme

2. Dünya Savaşı sırasında Alman mühendisler tarafından başlatılmıştır. Büyük müttefik bombardıman uçağı formasyonlarına yok etmek için geliştirilen Ruhrstal X-4 füzesi, savaşın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır.Ruhrstal X-4, tel güdümlü bir füzeydi ve atan uçağın pilotu tarafından yönlendiriliyordu. Almanların bu ilk çalışmaları, savaşın sonunda birçok projeyle beraber ABD ve Rusya tarafından ele geçirilmiştir. Havadan-havaya füze çalışmalarına ilk olarak mevcut teorilerle baslayan mühendisler o zamanların gözdesi olan radarı kullanarak bir füze geliştirmek icin uğraşıyorlardı. Fakat radarların hacim olarak büyüklükleri bazı zorluklar çıkarıyordu. Işte tam bu sırada sahneye Dr.William B.Mclean adlı ABD'nden bir bilim adam çıktı. Evinin garajında kendi halinde deneyler yapan Mclean, bir gün güdümlü füzelerin mevcut problemlerini çözecek bir buluş yaptı. Uçakların motorlarında oluşan ısıyı farkeden ve izleyen basit bir düzenek icat eden Mclean bunu Donanma Mühimmat Test Istasyonu (NOTS/Naval Ordnance Test Station)'nda beraber çalıştığı mühendis arkadaşlarıyla Local Project 612 adıyla geliştirmeye başladı. Bu sistemin anahtar parçası, Fotovoltaic hücre, (Photovoltaic cell) olarak adladırılan küçük bir elektronik detektörden ibaretti. Bu dedektör, bir elektromanyetik spektrumda oluşan kısa dalga bölgesinin kızıl ötesi radrasyon ışınlarının emisyonlarını(yani kısaca o bölgenin ısısını) tespit edebiliyordu. Bu arayıcı uzun zamandır yanlış olarak bilinen, bir jet motorunun çıkardığı sıcak egzoz gazlarını değıl,tam tersine sicak bir metal, yani bir jet veya piston motor egzosundaki ısınan metal parçalarının yaydığı kızıl ötesi ışınları arıyordu. Local Project 612 ile AIM-9 Sidewinder füzesinin ilk temelleri.

AA-11

Vympel R-73 NATO rapor ismi adıyla AA-11 archer'dır , Sovyetler'in 1980'li yıllarda yaptığı 0,5-30km menzilli yakın hava-hava muharebe füzesidir. Kendi çapında dünyanın en iyisi olduğu söylenebilir. SSCB çöktüğünde Batılıları şaşkına çevirmiştir zira 60g manevra kabiliyeti vardır ki bu onu gerçekten mükemmel yapar. Bügün hâla kullanımdadır. Nato kod adı AA-11 archer'dır.

Teknik Veriler

Üretici Firma: Vympel NPO/Rusya

Tipi:Kısa Menzılı Havadan Havaya Muharebe Füzesi

Güdüm Sistemi: Kızılötesi Görüntüleme (IIR)

Harp Başlığı: 7.4 kgParça Tesirli HE harp başlığı

Azami Etkili Menzili: 30 km

Hızı: 2.5 Mach

İtki Tipi: Sıvı Yakıtlı Roket Motoru

Uzunluk: 2,90 m

Çap: 170 mm

Ağırlık: 105 kgAIR-2 Genie


AIR-2 Genie, Nükleer savaş başlığı ile teçhiz edilmiş, havadan havaya güdümsüz roket. F-89, F-101 ve F-106 uçakları için tasarlanmıştır. AIR-2 olarak isimlendirilir.AIM-9 SidewinderAIM-9 Sidewinder, pekçok modern jet tarafından kullanılan, ısı güdümlü, Amerikan havadan havaya muharebe füze sistemidir AAM. Etkili bir patlayıcı başlığa ve kızılötesi yol gösterici sisteme sahiptir.

Tahrihsel gelişimi

İlk olarak ABD Donanması tarafından tasarlanmışken daha sonra Hava Kuvvetlerindeki jetlere uyarlanmıştır. Füzenin ilk versiyonları Güney Doğu Asya'daki çatışmalarda kullanılmıştır. İlk prototipi AIM-9A Eylül 1953'de başarıyla denenmiştir. İlk üretim AIM-9B 1956'da kullanılmaya başlanmıştır fakat sınırlı bir kapasiteye sahip olması, gece yeteneğinin olmaması ve it dalaşında yeterli verimi verememesi AIM-9'ların geliştirilmesi gereğini ortaya koymuştur. Yere yakın uçan uçaklara saldırılamaması da önemli bir eksiklik olarak görülmüştür.İlk modellerde sensörlerin çok dar bir alanda tespit yapabilmesinin ötesinde, ısı güdümlü bu füzelerin güneşe yönelmesi gibi büyük problemler mevcuttu. Bu sorunların Pakistan ile Hindistan arasındaki savaşta net bir şekilde gözlemlenmesinin ardından.

Yapılan çalışmalar sonucu 1977'de B ve E modellerinin geliştirilmesiyle J modeli üretilmeye başlandı. AIM-9J ile it dalaşında manevra kabiliyeti arttı, combat kapasitesi yükseldi, hız ve hedefi vurmadaki başarı oranı büyük ölçüde geliştirilmiş oldu. 1976'da L modeli ile her açıdan hedefe saldırı yeteneği kazandırıldı. J modelinin gelişmiş şekli olan motor izi düşük P modeli de 1978'den itibaren envantere girdi. Kademe kademe füzenin vuruş, takip, saldırı, motor izi bırakmama yetenekleri geliştirildi ve P, P-1, P-2, P-3, M modelleri üretildi. AIM-9X üretimde olan son varyanttır. M modeline benzemekle birlikte füzenin uçuş ve hedefi takip yetenekleri önemli ölçüde yükselmiştir.

Bugüne kadar sıcak temaslarda 1000'e yakın AIM-9 fırlatılmış ve 308 adeti hedeflerini vurmuştur. 1958'de Tayvan F-86'ları aynı gün içinde AIM-9 füzeleri ile 47 Çin Mig-17'sini düşürmüştür. 1982'de Bekaa Vadisinde düşürülen 55 Suriye Mig uçağından 51'ine AIM-9 füzeleri neden oldu. 1982'deki Falkland Adaları Savaşında İngiltere 100'e yakın AIM-9L füzesi kullandı ve 25 Arjantin uçağı düşürdü. AIM-9 en önemli başarısını Irak-İran Savaşı'nda gösterdi. İran, 45 F-4 Phantom, 25 F-14 Tomcat ve 9 F-5 Tiger'dan fırlatılan 73 AIM-9J ve 6 AIM-9P füzesi ile 79 Irak uçağı düşürdü. Körfez Savaşı'nda da fırlatılan 86 füze ile 13 Irak uçağı vuruldu.

Sidewinder'in yapısı

AIM-9M Sidewinder'ın temel olarak 12,7cm bir tüb şeklindeki borunun içine yerleştirilmiş yüksek teknoloji ürünü parçalardan oluşmaktadır, 287 cm uzunluğundaki AIM-9 tüpünün, ön kısmında BSU-32 kanatçıkları vardır. Bunların uzunluğu 38cm'dir. Arka tarafta bulunan kuyruk kısmının kanat uzunluğu ise 63cm'dir. Ağırlığı 88kg olan Sidewinder'in burun kısmında bu füzenin beyni sayılan, WGU-4A/b Güdüm Kontol Kısmı (GCS/Guidance Control Section)arayıcısı bulunmaktadır. Burada kızıl ötesi enerji yayan kaynakları algılayan bir algılayıcı vardır. Bir magnesium-fluorid transparan cam yüzeyin arkasında bulunan indium-antimonide (InSb)dedektörü ve Joule-Thompson cryosat soğutucunun bulunduğu bu baş kısmında, bir hedef bulunduğunda bilgileri sinyal işlemcisine gönderilir ve bu bilgi daha sonra füzenin yön kanatcıklarına iletilerek füzenin yön kumandaları verilir.Bu Sistemin en ölümcül yanı, iki değşik dalga boyunda da işlem yapabilmesidir.Yanı bu baş kısım hem kısa, hem de orta dalga boylarındaki kızıl otesi işınları tespit edebilmektedirRocket motorlarının hemen önünde WDU-17 harp başlığı bölümü bulunmaktadır.Burdaki 12 kg başlık proximity tapa taşmımaktadır. DSU-15/B Aktif optik Hedef Detektörü (Active Optical Target Detector), lazer detektör halkaları sayesinde bir hedef kaçırıldığı zaman kendi kendini imha ederek şarapnellerin aktif hale gelmesini sağlamaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri ve AIM-9

AIM-9 Sidewinder füzesi, Türk Hava Kuvvetleri envanterine ilk defa 1960'lı yıllarda girmiştir. Sidewinder'ın ilk modeli olan AIM-9B füzesi, o zamanların en gelişmiş uçakları olarak sayılan ve Türk Hava Kuvvetleri envanterine yeni giren F-5A ve F-104G uçaklarında kullanılmak üzere satın alınmışlardır. Daha sonra AIM-9P füzesi F-4 Phantom uçaklarının alınması sonucunda envantere girmiştir.AIM-9L/M Sidewinder füzesinin gelmesi ise F-16'ların seçilmesi ve filolarda görev başlamasıyla beraber gerçekleşmiştir.Türk F-16'ları L/M/S varyantlarındaki AIM-9 füzelerini modellerini taşımaktadır. Türk Hava Kuvvetleri envanterinde B modelinden 210, M modelinden 500, L modelinden 640, S modelinden 310 ve P modelinden de 750+ adet AIM-9 Sidewinder füzesi olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye ayrıca F-16C ve D modellerinde kullanılmak üzere F-16 CCIP kapsamında 96 milyon dolar maliyetle 225 adet AIM-9X, 5 adet AIM-9X Dummy ve 20 adet AIM-9X Captive eğitim füzesi satın almaktadır.

Teknik veriler

AIM-9X Sidewinder

Üretici Firma: Raytheon

Üretici Ülke: ABD

Tipi: Kısa Menzilli Hava-Hava

Güdüm Sistemi: IR

Harp Başlığı: 11,3 kg parça tesirli HE

Azami Etkili Menzili: 26 km

Sürati: 2,6+ Mach

İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru

Uzunluk: 3 metre

Çap: 127 mm

Ağırlık: 85 kg

THIS VIDEO DOES NOT EXISTAIM-120 AMRAAM

AIM-120, savaş uçaklarından fırlatılan yeni nesil bir orta menzilli havadan havaya füzedir.

1980'lerin sonunda ABD'de geliştirilmiş olan bu radar güdümlü füze ABD envanterindeki en öldürücü havadan-havaya füzedir. (Advance Medium Range Air to Air Missile) BVR (beyond visual range) görüş ötesi kapasiteli olup her hava ortamında kullanılmak üzere dizayn edilmiştir. AMRAAM süpersonik, havadan havaya , kendi önlemesini yapan aktif radar izlemesi ile hedef izler. Aktif (kendi başına) yarı aktif (uçak radarından bilgi alarak) olarak kullanılabilir. 340 poundluk katı yakıt kapasitesiyle 4 mach hızında yaklaşık 72 km üzerinde bir menzile sahiptir. Uzun menzilli angajmanlarda AMRAAM kendi güdüm mekanizmasıyla hedefe angaje olurken data link vasıtasıyla uçak radarından gelen bilgilerle hedef malümatını yeniler. Hedef kendi monopulse radar menziline geldiğinde terminal moduna geçer. Elektronik karıştırma uygulandığında "Home-on-jam " karıştırmanın merkezine yönlenme kabiliyeti vardır. AIM-7 SPARROW füzesinin daha gelişmişi olarak düşünülebilir.

AIM 7 için füze atıldıktan hedefe vuruncaya kadar mevcut radar kilidinin kırılmaması gerekirken AMRAAM da bu belli bir menzilden sonra kendi radarı görevi devraldığından daha farklı ve yeteneklidir.AMRAAM füzelerinin burnunda hedefe kilitlenen bir radar vardır.Bu radar F-16'nın radarından küçük olduğu için hedefi uçağın radarı kadar uzağa izleyemez. Bu yüzden önce F-16 radarı hedefi bulur ve füzeyi füzenin küçük radarının hedefi yakalayabileceği en yakın noktaya güdümlendirir. Füze bu noktaya gelince özerkleşir ve F-16'dan başka yardım almadan hedefe güdümlenir. AIM-120'nin A,B,RB 99 ve C modelleri mevcuttur. Tüm Dünyada 20 ülke envanterinde yer alan bu füzeden TUAF envanterinde 176 adet A ve 120 adet de B modelinden olmak üzere yaklaşık 314 AIM-120 AMRAAM füzesi bulunmaktadır. AIM-120 F-16, F-4, F-15, F/A-18, F/A-22, F-35 JSF, EuroFighter, Harrier, Tornado, JAS-37 ve JAS-39 uçaklarında kullanılmaktadır.

Derby Füzesi


Derby Füzesi; İsrail'in orta menzilli havadan havaya füzesi olan Alto ya da daha çok bilinen adıyla Derby, aktif radar güdümü, elektronik karşı tedbir sistemlerine arttırılmış direnci, görüş ötesi menzil kabiliyeti ve tüm hava koşullarında kullanılabilirliğiyle dikkat çekiyor. Kısa menzilde de kullanılabilen Derby, alçaktan uçan hedeflere karşı müdahale kabiliyetine de sahip. Atası Python 4'ten harp başlığı ve yakınlık tapası gibi bazı izler taşıyan ve yine Rafael tarafından üretilen Derby, rakiplerine göre ağırlık avantajı sayesinde çok sayıda muharebe ve eğitim uçağında kullanılabiliyor. Uluslararası piyasada birçok müşterisi olan sistemin kara konuşlu versiyonları da bulunuyor.


Teknik Veriler

# Üretici Firma(lar): Rafael
# Üretici Ülke(ler): İsrail
# Tipi: Orta Menzilli Hava-Hava
# Güdüm Sistemi: Aktif Radar Güdümlü
# Harp Başlığı: 11 kg parça tesirli HE
# Azami Etkili Menzili: 60+ km
# Hızı: 4+ Mach
# İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
# Uzunluk: 3.62 m
# Çap: 160 mm
# Ağırlık: 118 kgIRIS-T


IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) kısa mesafeden Havadan-Havaya taktik saldırı füzesidir. Bir nevi Avrupa'nın AIM-9 Sidewinder'a cevabıdır. Yüksek 90 derecelik görüş dışı hedef takip yeteneği ve IHMDS ile olağanüstü angajman yeteneği, yüksek manevra ve hız, thrust vectoring ve 3. nesil IIR FPA teknolojisine sahip bir füzedir. Ön kanatçıksız yapısı ve arkaya doğru uzayan uzun blok kanatçığı ile göze çarpar. AIM-9 Sidewinder fırlatma yeteneğine sahip her uçak IRIS-T de taşıyabilir. 1980'lerde Almanya, İngiltere ile beraber ASRAAM projesinin içindeyken 1990'ların başında projeden ayrılmış ve IRIS-T üzerinde çalışmalara başlamıştır. 1995'de de Almanya (%46), İtalya (%19), İsveç (%18), Yunanistan (%13) Norveç ve Kanada (İkisi de sonradan ayrıldı) ortaklığında IRIS-T geliştirme programı ortaya çıkmıştır. İspanya'da 2003 yılında bu ortaklığa katılmıştır. IRIS-T, Alman ve İtalyan Eurofighter, İsveç Gripen, İspanya F-18 ve Yunanistan ile Norveç F-16'ları tarafından kullanılmaktadır.

Teknik Veriler

* Üretici Firma(lar): Diehl BGT Defence
* Üretici Ülke(ler): Almanya
* Tipi: Kısa Menzilli Hava-Hava
* Güdüm Sistemi: IR Güdümlü
* Harp Başlığı: 10 kg
* Azami Etkili Menzili: 25 km
* Hızı: 3+ Mach
* İtki Tipi: ?
* Uzunluk: 2,73 m
* Çap: 168 mm
* Ağırlık: 89 kg
Meteor Füzesi


Meteor, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Eurofighter savaş uçakları için Amerikan AMRAAM füzesinin yerine, yeni nesil, çok uzun menzilli, görüş menzili ötesi etkinlik sağlayacak bir önleme füzesi arayışı ile ortaya çıktı. Füze üzerine yapılan çalışmalar, kısa zamanda diğer bazı Avrupa ülkelerinin de projeye katılması ve Boeing 'in de desteğini ilan etmesiyle MBDA ana yükleniciliğinde uluslararası bir program haline geldi. Aktif radar güdümlü, yüksek hızlara çıkmasını sağlayacak ramjet motoru ve uzun menzili sayesinde kısa ve orta menzilde etkili MICA ile birlikte görev yapması düşünülen Meteor; Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35 gibi dördüncü ve beşinci nesil uçaklarda kullanılabilecek.

Teknik Veriler

# Üretici Firma(lar): MBDA
# Üretici Ülke(ler): İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, İsveç, Fransa.
# Tipi: Uzun Menzilli Hava-Hava
# Güdüm Sistemi: Aktif Radar Güdümlü
# Harp Başlığı: Parça Tesirli HE
# Azami Etkili Menzili: 100 km
# Hızı: 4+ Mach
# İtki Tipi: Katı Yakıtlı Ramjet Motoru
# Uzunluk: 3 m
# Çap: 200 mm
# Ağırlık: 160 kg
U-Darter

Güney Afrika'nın ürettiği ilk havadan havaya füze olan Darter, aynı zamanda kaska monteli nişangâh sistemi kullanması için tasarlanan ilk füze olması bakımından da önem taşıyor. Tasarımında Sidewinder ve Magic füzelerinden izler taşıyan Darter'in en gelişmiş versiyonu olan U-Darter, yüksek manevra kabiliyeti uçaklar içinde bulunmak üzere, Güney Afrika Hava Kuvvetleri tarafından belirlenmiş modern muharebe konsepti içindeki bütün harekât gereksinimlerine cevap verebilen üçüncü nesil kısa menzilli bir füze olarak dikkat çekiyor. İsrail'in Derby füzesini temel alarak R-Darter adlı yeni bir füze geliştirmeye başlayan Güney Afrika, geçtiğimiz yıllarda Derby'yi envanterine katarak bu projeden vazgeçti. Çalışmalar halen A-Darter adlı beşinci nesil bir sistem üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Teknik Veriler

# Üretici Firma(lar): Kentron - Denel
# Üretici Ülke(ler): Güney Afrika
# Tipi: Kısa Menzilli Hava-Hava
# Güdüm Sistemi: IR Güdümlü
# Harp Başlığı: 15 kg parça tesirli HE
# Azami Etkili Menzili: 10 km
# Hızı: 3+ Mach
# İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
# Uzunluk: 2.75 m
# Çap: 160 mm
# Ağırlık: 96 kg

Øguz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Øguz kullanıcısına teşekkür eden 7 üyemiz:
Arpej (27-12-2007), boşver (27-12-2007), DayWalkerr (05-01-2008), gecemavisi (30-12-2007), Hacker-22 (27-12-2007), xprensx (28-12-2007), иιgнт gσиєя (27-12-2007)

Alt 27-12-2007, 11:47 PM   #3
иιgнт gσиєя
мя.ѕємραтι¢σ
 
иιgнт gσиєя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Mesajlar: 1,748
Teşekkürleri: 2,240
587 mesajına 1,568 kere teşekkür edildi.
иιgнт gσиєя - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
anüüüüüüüü ne çok füze varmış teşekkürler:D :D :D :D :D

иιgнт gσиєя isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için иιgнт gσиєя kullanıcısına teşekkür edenler:
Øguz (27-12-2007)

Alt 27-12-2007, 11:49 PM   #4
Øguz
Altın Üye
 
Øguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 4,134
Teşekkürleri: 5,825
2,814 mesajına 8,064 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
sexy_manma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
anüüüüüüüü ne çok füze varmış teşekkürler:D :D :D :D :D
Çok daha fazla füze modeli var ama Türkçe kaynaklardaki bilgiler çok kısıtlı vede az.

Øguz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 27-12-2007, 11:53 PM   #5
Arpej
♪ iяяєpℓαcєαвℓє ♫
 
Arpej - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
Bulunduğu yer: Kırmızıtoprak
Yaş: 34
Mesajlar: 5,915
Teşekkürleri: 12,826
3,687 mesajına 22,003 kere teşekkür edildi.
Zuupla
okadar Çok Şey Dururken
Insanoglu Neler İcat Ediyor Yaw

Arpej isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Arpej kullanıcısına teşekkür edenler:
Øguz (28-12-2007)

Alt 27-12-2007, 11:58 PM   #6
boşver
Hızlı Üye
 
boşver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Bulunduğu yer: ayrıntılarda
Mesajlar: 1,166
Teşekkürleri: 1,401
525 mesajına 1,023 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Tebrikler birader, harika paylaşım. Severim silahları....Farketmez ,isterse tırnak bıçağı olsun.....

boşver isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için boşver kullanıcısına teşekkür edenler:
Øguz (28-12-2007)

Alt 28-12-2007, 05:20 AM   #7
.:CHECHEN
Banned
 
.:CHECHEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: Çeçenistan
Mesajlar: 2,352
Teşekkürleri: 3,550
1,072 mesajına 3,566 kere teşekkür edildi.
.:CHECHEN - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
Seni icad eden cehennemin en kuytu yerinde yansın

ONURSUZ SAVAŞIN,ONURSUZ OYUNCAKLARI

.:CHECHEN isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için .:CHECHEN kullanıcısına teşekkür edenler:
Я@SmUsSعN ™ (28-12-2007)

Alt 28-12-2007, 03:20 PM   #8
ĦĄЯĄMÍ
" hayal taciri "
 
ĦĄЯĄMÍ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
Yaş: 33
Mesajlar: 3,604
Teşekkürleri: 4,364
1,761 mesajına 6,790 kere teşekkür edildi.
Zuupla
yorumlarınızı kişiye değil konuya yapın

ĦĄЯĄMÍ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için ĦĄЯĄMÍ kullanıcısına teşekkür eden 2 üyemiz:
.:CHECHEN (28-12-2007), boşver (28-12-2007)

Alt 28-12-2007, 08:28 PM   #9
.:CHECHEN
Banned
 
.:CHECHEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: Çeçenistan
Mesajlar: 2,352
Teşekkürleri: 3,550
1,072 mesajına 3,566 kere teşekkür edildi.
.:CHECHEN - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
Alıntı:
ĦĄЯĄMÍ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yorumlarınızı kişiye değil konuya yapın
En güzeli

.:CHECHEN isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 28-12-2007, 08:39 PM   #10
Terrible T
Bağımlı
 
Terrible T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2007
Bulunduğu yer: Bad Bellingen / TR 19
Mesajlar: 624
Teşekkürleri: 12
176 mesajına 256 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Harbiden Çokmuş.Daha da varsa bilemiyorum ama bu kadar silah ne olacak nereye gidiyoruz böyle bilmiyorum ki.

Terrible T isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 05-01-2008, 12:13 AM   #11
hardsolver
Onursal Üye
 
hardsolver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
Mesajlar: 1,899
Teşekkürleri: 993
565 mesajına 1,600 kere teşekkür edildi.
Zuupla
yaww arkdaş ne kadar çokmuşş da bizm ürettiğimiz hiç yok haniiiiiiiii

hardsolver isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 05-01-2008, 02:28 AM   #12
DayWalkerr
ABDUSSABUR
 
DayWalkerr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Bulunduğu yer: Allah Bilir...
Yaş: 30
Mesajlar: 6,856
Teşekkürleri: 12,209
2,799 mesajına 7,113 kere teşekkür edildi.
Zuupla
gidişatımızı hiç iyi görmüyorum ama hadi hayırlısı bakalım..=)
__________________
***VANITAS VANITATUM***

DayWalkerr isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 05-01-2008, 02:42 AM   #13
STINGER
Üye
 
STINGER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2005
Yaş: 38
Mesajlar: 184
Teşekkürleri: 157
49 mesajına 78 kere teşekkür edildi.
Zuupla
askerliğimi stinger nişancısı olarak yapmıştım ) çok füze üretemiyoruz diyor arkadaşlar onu bilmem ama o füzeleri Mehmetçik en güzel şekilde kullanmasını bilir..%100 Mehmetçik vurur bundan kimsenin şüphesi olmasın

STINGER isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
ayrintili, bilg, cesitleri, fuze, fuzelerle, fuzenin, ilgili, meraklisina, resimli, tanimi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:50 AM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!