Etiketlenen üyelerin listesi

+ Yeni Konu aç
10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ?

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  fells2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Banned
  Üyelik tarihi
  02.02.2008
  Yer
  Turkey
  Yaş
  37
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  8.526
  Konular
  1814
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Thumbs up Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ?

  Sürekli dört tekerden çekiş sistemi, quattro® teknolojisinde 25 yılı geride bırakan Audi, bu teknolojiyi günümüze devamlı geliştirerek taşıdı.quattro® dört tekerlekten çekiş sistemini tercih etmek daha fazla özgürlüğü tercih etmek demektir. Sürekli dört çeker sisteminin üstünlüğü sadece kötü hava koşullarında sağladığı yararlardan ibaret değil; bundan çok daha fazlası söz konusu. Her zaman daha iyiye ulaşmak için çalışan Audi, kurucusu Horsch'un 100 yıl önceki öngörüsünden yola çıkarak, otomobilin sürekli dört tekerlekten çekişini sağlayan quattro® teknolojisini yarattı. Dünya önden çekişli ve arkadan itişli otomobillerin rekabetini yaşarken, bu herşeyi etkileyecek bir devrimdi... quattro® Dört tekerden çekiş sistemindeki 21 yılı aşkın deneyim, teknoloji ve üretim alanında uzmanlığı ifade etmekte. Bugüne kadar 800.000’den fazla quattro modeli üretilmiştir.


  Sürüşü daha güvenli hale getiren quattro®, her türlü yol koşulunda üstün kavrayış sağlar. Geleneksel sürüş konseptleriyle karşılaştırıldığında quattro® nun ayrıştığı noktalar şöyle sıralanabilir:

  Geliştirilmiş sürüş dinamiği (Çekiş, ivmelenme, viraj içindeki hızı)
  Her yüzeyde özellikle kaygan yüzeylerde daha yüksek güvenlik

  quattro®çekiş sistemi, bu nedenle, kış mevsiminin getirdiği zorlu yol şartlarını kolaylaştırdığı gibi, yola tutunma kapasitesinin yüksekliği ile her mevsimde ve her türlü yol durumunda sürücüsüne keyifli bir yolculuk vadeder.


  İki kat dinamik, iki kat güvenli

  Sürekli dört çeker quattro özelliği motorun gücünü değişen oranlarda ön ve arka aksa paylaştırıyor. Sonuç, sıradan yollarda bile olsa, daha dinamik sürüş özellikleri ve daha yüksek güvenlik.


  "En iyi çekiş yöntemi hangisidir" sorusu otomobilin icadı kadar eskidir. Önden çekişle arkadan itişin avantajlarıyla dezavantajları hakkında o günden beri tartışılır; oysa rakamlar birincisinin açık farkla önde olduğunu gösterir: Günümüzde binek otomobillerinin yüzde 80'i önden çekişlidir. Üçüncü bir yol, sürekli dört çekerdir, ki bu yöntemin sürüş özellikleri gerek önden gerek arkadan çekişli araçlara göre üstündür. Dört tekerleği de kesintisiz olarak devreye sokan ve bu yüzden diğer dört çeker sistemlerinden farklı olan Audi'nin quattro çekişi gibi örneğin... quattro sistemi motorun gücünü bir Torsen-diferansiyali üzerinden sürekli ancak değişken ve koşullara uygun olarak ön ve arka aks arasında paylaştırır. Tekerleklerden her birine, her türlü sürüş durumunda her zaman en doğru çekiş gücü dağılır; ister yürüyüş ister azami hızda, düz yolda ya da virajlarda, yol ister kuru, ıslak ya da çamurlu olsun, fark etmez.

  Sürüş esnasındaki fiziki koşullar şöyle kısaca gözden geçirildiğinde, neden böyle olduğu ortada: Her bir tekerlek üzerine iki önemli kuvvet etki eder. İvmelenme ya da frenleme sırasında oluşan boylamasına kuvvet ile virajlarda ya da yanal rüzgârlarda ortaya çıkan yanal kuvvet. Sonuç itibariyle bu iki kuvvetin toplamı her bir tekerlek üzerinde etkilidir. O anki güvenliğin durumunu belirleyen de bu güçtür. Toplam güç, tekerlekler aracılığıyla zemine aktarılan azami gücü aştığında, sürücü için sorunlar başlar. Böyle bir durumda lastikler zeminle ilişkisini kaybeder; araç, "sınır bölgesi" denilen alanda gezinmeye başlar. Aracın yol tutuşuyla birlikte sürücü de kontrolünü yitirir. Ancak buradaki çok basit denkleme göre; tekerleklerden en az biri çekiş sağladığı sürece, sürekli dört çeker quattro her durumda ve her zeminde işlevini korur. Çünkü bir tekerlek tek başına ne kadar az güç aktarmak zorunda kalırsa, patinaj çekme olasılığı o derece azalır.


  Kritik eşik genişledi

  İdeal durumda, yani gücün ön ve arka aksa yüzde 50:50 gibi bir dağılımında, her tekerlek alışılagelen tek akslı çekiştekinden yalnızca yarısı kadar gücü yola aktarmak zorundadır. Bununla birlikte daha büyük yanal gücü kaldırabilen potansiyel oluşur ve aracın kritik eşiği genişler. Bu da daha iyi düz yol tutuşu, daha yüksek viraj dengesi, yanal rüzgarlara karşı daha düşük hassasiyet olarak sürüş özelliklerine yansır. Örneğin yeni Audi RS4 gibi çok büyük bir güç üreten yüksek performanslı otomobillere, Audi'nin optimize ettiği ve torkun asimetrik-dinamik dağılımını yaparak daha çevik ve hakim bir kullanım sağlayan quattro çekişi gerekir.

  quattro çekişi aniden beliren kritik durumlarda da, genellikle sürücü henüz farkına bile varmadan devreye girip destek olur. Örneğin buzlanma yüzünden ön tekerler patinaj yapacak gibi olduklarında, quattro sistemi aksların güç dağılımını o anda değiştirir. Olağanüstü durumlarda itici gücün büyük bölümü daha ağır dönen tekerleklere, bu durumda arka aksa yönelir ve böylece güvenli çekiş sağlanır. Ayrıca iki akstaki elektronik diferansiyel kilidi (EDL) gerektiğinde tekerleklerin patinajını aks bazında önler. Birden fazla tekerlekte hız farklılıkları olması durumunda böylece güç tek bir tekerlekte yoğunlaşır.

  Bu çekiş prensibinin hayata geçebilmesi, müthiş bir teknolojiye bağlıdır. Bu teknolojinin adı, Torsen-diferansiyali. İngilizce "torque" (tork) ve "sensing" (hissetme) sözcüklerinden türetilmiş. Torsen-diferansiyali, elektronik yardım olmaksızın kendini kitleyebilen salyangoz çarklı bir şanzıman. Sekiz adet hareketli salyangoz çark sürtünmeye tepki vererek, Torsen-diferansiyelini bir tür mekanik bilgisayara dönüştürür. Fazla yer kaplamayacak şekilde, ön ve arka aks arasında şanzımanın içinde konumlanır ve Audi'nin boyuna yerleştirilen motorlarında, ön ve arka aks arasında değişebilen güç dağılımını ayarlar. Torsen-diferansiyeli tekerleklerin patinaj yapacağını "hisseder" ve çekici gücü saliseler içinde diğer aksa yönlendirir. Ayrıca ön ve arka aks arasında "gerilmeyi" önlemek amacıyla, devir farklılıklarını dengeler. Bu farklılıklar örneğin virajlarda oluşur, çünkü daha büyük bir daire çapını katetmek zorunda olan ön tekerlekler daha hızlı dönmektedir.


  Audi quattro çekişini 1996'dan beri A3, A3 Sportback ya da TT gibi motoru enine yerleştirilen araçlarda da sunuyor. Burada güç dağılımını hidrolik çoklu debriyaj diskleri üstleniyor. Kardan miliyle arka aks diferansiyali arasında konumlanan kompakt bir yapıya ve Audi quattro'nun sunduğu tüm avantajlarına sahipler. Sistem çekiş durumundaki değişimlere, devir, tork, tekerlek dönme hızı ve ABS frenleri gibi pek çok bilgiyi değerlendirerek, elektronik olarak yanıt veriyor. Üstelik sistem aynı zamanda sürüş durumunu ve sürücünün o andaki tercihini de aklında tutabiliyor. Sonuç: quattro çekişli bir otomobil, tamamen kendine özgü bir üstünlüğe sahip. quattro sistemi, motorun tek bir beygir gücünü ya da bir Nm torkunu heba etmeden, yüksek motor performansının her sürüş koşulunda yola aktarılmasını sağlar.

  Dördü birden

  quattro çekişi itici gücü dört tekerlek arasında paylaştırıyor. Böylece tekerlek başına yola aktarılan toplam güç azalıyor ve araç virajlar ya da ıslak zemin gibi olağanüstü koşullar altında bile yol duruşunu koruyor.

  Daha iyi yol tutuşu

  Tekerlek üzerindeki yanal kuvvetler (virajlar, ıslaklık, yan rüzgar) büyüdükçe etki eden toplam kuvvet de artar. Kritik eşiği aştığında lastikler zeminle ilişkisini kaybeder. quattro sistemi tekerleklerin çekici yükünü hafifleterek, toplam kuvvet kritik noktayı aşmayacak biçimde, yanal güçler için daha geniş bir hareket alanı sağlar.


  Torsen-diferansiyali

  Ön ile ark aks arasında "gerilmeyi" önlemek amacıyla aradaki devir farklılıklarını telafi eder. Salyangoz tipi çarklar ile dişli çarkların kombinasyonu otomatik olarak, aksın daha iyi kavramasını sağlamak üzere arzu edilen kitleme etkisini yaratır. Salyangoz tipi şanzımanın çalışma prensibi ise şöyledir: Salyangozla çarklar arasında sürtünme oluşur. Devir farkı ne kadar yüksekse, sürtünme gücü ve dolayısıyla kilitleme etkisi o derece artar. Akıllıca tasarlanmış bu mekanik yapı oldukça hassas biçimde devreye girer.

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  Zeytin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Zeytin&Limon
  Üyelik tarihi
  20.06.2005
  Yer
  Hyderabad / India
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  9.861
  Konular
  233
  Ettiği Teşekkür
  0
  2 mesaja 2 teşekkür aldı
  almanyada 60 derecelik bir pistte bunun testini a6 ile yapmışlardı karlı yüzeyde
  araba tık demedi ondan beridir hayranım audiye

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  Ali Sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Hackhell Forever!!!
  Üyelik tarihi
  05.08.2005
  Yer
  2. heimat...........
  Aldığı Beğeni
  3
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  6.853
  Konular
  23
  Ettiği Teşekkür
  8
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  quattro iyidirde normallerinden 1 litreden fazla yakit harciyor bunuda ilave etmek gerek ek bilgi olarak......

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  Clubbert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Eski Üye
  Üyelik tarihi
  27.11.2007
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.019
  Konular
  15
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Alıntı Ali Sahin Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]
  quattro iyidirde normallerinden 1 litreden fazla yakit harciyor bunuda ilave etmek gerek ek bilgi olarak......
  Audi ye binen adama kat ettiği her 100km de fazladan 3 lira harcamak koymaz diye düşünüyorum.Onuda geçtim haikatten inanılmaz bir yo ltutuş sağlıyo bence fazlasyıla değer...

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  Ali Sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Hackhell Forever!!!
  Üyelik tarihi
  05.08.2005
  Yer
  2. heimat...........
  Aldığı Beğeni
  3
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  6.853
  Konular
  23
  Ettiği Teşekkür
  8
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Alıntı Clubbert Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]
  Audi ye binen adama kat ettiği her 100km de fazladan 3 lira harcamak koymaz diye düşünüyorum.Onuda geçtim haikatten inanılmaz bir yo ltutuş sağlıyo bence fazlasyıla değer...
  dogrudur arkadasim ama ben sadece ek bilgi olarak deyineyim istemistim.

 6. #6
  Durum:
  Çevrimdışı
  DarkCod3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Key&RC4 Coder
  Üyelik tarihi
  07.08.2007
  Yer
  Artık YENİ bi SOLUK
  Yaş
  27
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.606
  Konular
  214
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  benm de hatırladığıma göre audi bir deneme testinde arabanın pastinaj atmaması için ağırlık konulup bi bojing uçak çektirdiklerini görmüştüm audi Q7 di sanırım arabada

 7. #7
  Durum:
  Çevrimdışı
  Clubbert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Eski Üye
  Üyelik tarihi
  27.11.2007
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.019
  Konular
  15
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Alıntı DarkCod3r Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]
  benm de hatırladığıma göre audi bir deneme testinde arabanın pastinaj atmaması için ağırlık konulup bi bojing uçak çektirdiklerini görmüştüm audi Q7 di sanırım arabada
  Yok o senin dediğin volkswogen Touareg idi.Ama teorik olarak hemen hemen aynı güçteler.


  Touareg V10 TDI, Londra Dunsfold Havaalanında 155 tonluk uçağı çekerek rekor kırdı ve merakla beklenen soruyu yanıtladı. Touareg’in uçağı çekebilmesi için ağırlığı artırıldı. Bunun dışında, motordan süspansiyon sistemine, dört tekerlekten çekiş sistemine kadar herşey seri üretimdeki araçla aynı tutuldu.
  ALINTIDIR...

 8. #8
  Durum:
  Çevrimdışı
  fells2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Banned
  Üyelik tarihi
  02.02.2008
  Yer
  Turkey
  Yaş
  37
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  8.526
  Konular
  1814
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Thumbs up

  Alıntı Clubbert Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]


  Yok o senin dediğin volkswogen Touareg idi.Ama teorik olarak hemen hemen aynı güçteler.


  Touareg V10 TDI, Londra Dunsfold Havaalanında 155 tonluk uçağı çekerek rekor kırdı ve merakla beklenen soruyu yanıtladı. Touareg’in uçağı çekebilmesi için ağırlığı artırıldı. Bunun dışında, motordan süspansiyon sistemine, dört tekerlekten çekiş sistemine kadar herşey seri üretimdeki araçla aynı tutuldu.
  ALINTIDIR...
  mükemmel bir resim ilk defa görüyorum saol paylaşım için........

 9. #9
  Durum:
  Çevrimdışı
  remington - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
  Üyelik tarihi
  13.12.2006
  Yer
  Beşiktaş'ın kalbi KAPALI'dan
  Yaş
  35
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  8.261
  Konular
  134
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  quatro güzeldir ya babadır...
  ayrıca torku yeterli olduktan sonra cogu 4x4 ceker boeingi

 10. #10
  Durum:
  Çevrimdışı
  Tunyukuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.05.2007
  Yer
  Ya yağmur gibi yağarsınız yada lağım gibi akarsınız
  Aldığı Beğeni
  1
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  17.304
  Konular
  3618
  Ettiği Teşekkür
  0
  1 mesaja 1 teşekkür aldı
  Özellikle Murat OKÇUOĞLU ve onun gibi Türk mühendislerinin bu tür sistemlere katkılarını unutmayalım
  Konu Tunyukuk tarafından (25.05.2009 Saat 02:56 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap


Yukarı Çık
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1