HHPortal 1,411,276 Üye | 615,969 Konu | 5,102,791 Mesaj | 818 Online
Go Back   HHPortal > Hayatın İçinden > Motorlu Araçlar & Modifiye Dünyası

Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ?

 Hayatın İçinden Katagorisinde ve  Motorlu Araçlar & Modifiye Dünyası Forumunda Bulunan  Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Sürekli dört tekerden çekiş sistemi, quattro® teknolojisinde 25 yılı geride bırakan Audi, bu teknolojiyi günümüze devamlı geliştirerek taşıdı.quattro® dört tekerlekten ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-05-2009, 07:00 PM   #1
fells2
Banned
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Bulunduğu yer: Turkey
Yaş: 36
Mesajlar: 8,599
Teşekkürleri: 88
3,603 mesajına 9,661 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Thumbs up Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ? Audi - quattro nedir ? Avantajları nelerdir ?

Sürekli dört tekerden çekiş sistemi, quattro® teknolojisinde 25 yılı geride bırakan Audi, bu teknolojiyi günümüze devamlı geliştirerek taşıdı.quattro® dört tekerlekten çekiş sistemini tercih etmek daha fazla özgürlüğü tercih etmek demektir. Sürekli dört çeker sisteminin üstünlüğü sadece kötü hava koşullarında sağladığı yararlardan ibaret değil; bundan çok daha fazlası söz konusu. Her zaman daha iyiye ulaşmak için çalışan Audi, kurucusu Horsch'un 100 yıl önceki öngörüsünden yola çıkarak, otomobilin sürekli dört tekerlekten çekişini sağlayan quattro® teknolojisini yarattı. Dünya önden çekişli ve arkadan itişli otomobillerin rekabetini yaşarken, bu herşeyi etkileyecek bir devrimdi... quattro® Dört tekerden çekiş sistemindeki 21 yılı aşkın deneyim, teknoloji ve üretim alanında uzmanlığı ifade etmekte. Bugüne kadar 800.000’den fazla quattro modeli üretilmiştir.


Sürüşü daha güvenli hale getiren quattro®, her türlü yol koşulunda üstün kavrayış sağlar. Geleneksel sürüş konseptleriyle karşılaştırıldığında quattro® nun ayrıştığı noktalar şöyle sıralanabilir:

Geliştirilmiş sürüş dinamiği (Çekiş, ivmelenme, viraj içindeki hızı)
Her yüzeyde özellikle kaygan yüzeylerde daha yüksek güvenlik

quattro®çekiş sistemi, bu nedenle, kış mevsiminin getirdiği zorlu yol şartlarını kolaylaştırdığı gibi, yola tutunma kapasitesinin yüksekliği ile her mevsimde ve her türlü yol durumunda sürücüsüne keyifli bir yolculuk vadeder.


İki kat dinamik, iki kat güvenli

Sürekli dört çeker quattro özelliği motorun gücünü değişen oranlarda ön ve arka aksa paylaştırıyor. Sonuç, sıradan yollarda bile olsa, daha dinamik sürüş özellikleri ve daha yüksek güvenlik.


"En iyi çekiş yöntemi hangisidir" sorusu otomobilin icadı kadar eskidir. Önden çekişle arkadan itişin avantajlarıyla dezavantajları hakkında o günden beri tartışılır; oysa rakamlar birincisinin açık farkla önde olduğunu gösterir: Günümüzde binek otomobillerinin yüzde 80'i önden çekişlidir. Üçüncü bir yol, sürekli dört çekerdir, ki bu yöntemin sürüş özellikleri gerek önden gerek arkadan çekişli araçlara göre üstündür. Dört tekerleği de kesintisiz olarak devreye sokan ve bu yüzden diğer dört çeker sistemlerinden farklı olan Audi'nin quattro çekişi gibi örneğin... quattro sistemi motorun gücünü bir Torsen-diferansiyali üzerinden sürekli ancak değişken ve koşullara uygun olarak ön ve arka aks arasında paylaştırır. Tekerleklerden her birine, her türlü sürüş durumunda her zaman en doğru çekiş gücü dağılır; ister yürüyüş ister azami hızda, düz yolda ya da virajlarda, yol ister kuru, ıslak ya da çamurlu olsun, fark etmez.

Sürüş esnasındaki fiziki koşullar şöyle kısaca gözden geçirildiğinde, neden böyle olduğu ortada: Her bir tekerlek üzerine iki önemli kuvvet etki eder. İvmelenme ya da frenleme sırasında oluşan boylamasına kuvvet ile virajlarda ya da yanal rüzgârlarda ortaya çıkan yanal kuvvet. Sonuç itibariyle bu iki kuvvetin toplamı her bir tekerlek üzerinde etkilidir. O anki güvenliğin durumunu belirleyen de bu güçtür. Toplam güç, tekerlekler aracılığıyla zemine aktarılan azami gücü aştığında, sürücü için sorunlar başlar. Böyle bir durumda lastikler zeminle ilişkisini kaybeder; araç, "sınır bölgesi" denilen alanda gezinmeye başlar. Aracın yol tutuşuyla birlikte sürücü de kontrolünü yitirir. Ancak buradaki çok basit denkleme göre; tekerleklerden en az biri çekiş sağladığı sürece, sürekli dört çeker quattro her durumda ve her zeminde işlevini korur. Çünkü bir tekerlek tek başına ne kadar az güç aktarmak zorunda kalırsa, patinaj çekme olasılığı o derece azalır.


Kritik eşik genişledi

İdeal durumda, yani gücün ön ve arka aksa yüzde 50:50 gibi bir dağılımında, her tekerlek alışılagelen tek akslı çekiştekinden yalnızca yarısı kadar gücü yola aktarmak zorundadır. Bununla birlikte daha büyük yanal gücü kaldırabilen potansiyel oluşur ve aracın kritik eşiği genişler. Bu da daha iyi düz yol tutuşu, daha yüksek viraj dengesi, yanal rüzgarlara karşı daha düşük hassasiyet olarak sürüş özelliklerine yansır. Örneğin yeni Audi RS4 gibi çok büyük bir güç üreten yüksek performanslı otomobillere, Audi'nin optimize ettiği ve torkun asimetrik-dinamik dağılımını yaparak daha çevik ve hakim bir kullanım sağlayan quattro çekişi gerekir.

quattro çekişi aniden beliren kritik durumlarda da, genellikle sürücü henüz farkına bile varmadan devreye girip destek olur. Örneğin buzlanma yüzünden ön tekerler patinaj yapacak gibi olduklarında, quattro sistemi aksların güç dağılımını o anda değiştirir. Olağanüstü durumlarda itici gücün büyük bölümü daha ağır dönen tekerleklere, bu durumda arka aksa yönelir ve böylece güvenli çekiş sağlanır. Ayrıca iki akstaki elektronik diferansiyel kilidi (EDL) gerektiğinde tekerleklerin patinajını aks bazında önler. Birden fazla tekerlekte hız farklılıkları olması durumunda böylece güç tek bir tekerlekte yoğunlaşır.

Bu çekiş prensibinin hayata geçebilmesi, müthiş bir teknolojiye bağlıdır. Bu teknolojinin adı, Torsen-diferansiyali. İngilizce "torque" (tork) ve "sensing" (hissetme) sözcüklerinden türetilmiş. Torsen-diferansiyali, elektronik yardım olmaksızın kendini kitleyebilen salyangoz çarklı bir şanzıman. Sekiz adet hareketli salyangoz çark sürtünmeye tepki vererek, Torsen-diferansiyelini bir tür mekanik bilgisayara dönüştürür. Fazla yer kaplamayacak şekilde, ön ve arka aks arasında şanzımanın içinde konumlanır ve Audi'nin boyuna yerleştirilen motorlarında, ön ve arka aks arasında değişebilen güç dağılımını ayarlar. Torsen-diferansiyeli tekerleklerin patinaj yapacağını "hisseder" ve çekici gücü saliseler içinde diğer aksa yönlendirir. Ayrıca ön ve arka aks arasında "gerilmeyi" önlemek amacıyla, devir farklılıklarını dengeler. Bu farklılıklar örneğin virajlarda oluşur, çünkü daha büyük bir daire çapını katetmek zorunda olan ön tekerlekler daha hızlı dönmektedir.


Audi quattro çekişini 1996'dan beri A3, A3 Sportback ya da TT gibi motoru enine yerleştirilen araçlarda da sunuyor. Burada güç dağılımını hidrolik çoklu debriyaj diskleri üstleniyor. Kardan miliyle arka aks diferansiyali arasında konumlanan kompakt bir yapıya ve Audi quattro'nun sunduğu tüm avantajlarına sahipler. Sistem çekiş durumundaki değişimlere, devir, tork, tekerlek dönme hızı ve ABS frenleri gibi pek çok bilgiyi değerlendirerek, elektronik olarak yanıt veriyor. Üstelik sistem aynı zamanda sürüş durumunu ve sürücünün o andaki tercihini de aklında tutabiliyor. Sonuç: quattro çekişli bir otomobil, tamamen kendine özgü bir üstünlüğe sahip. quattro sistemi, motorun tek bir beygir gücünü ya da bir Nm torkunu heba etmeden, yüksek motor performansının her sürüş koşulunda yola aktarılmasını sağlar.

Dördü birden

quattro çekişi itici gücü dört tekerlek arasında paylaştırıyor. Böylece tekerlek başına yola aktarılan toplam güç azalıyor ve araç virajlar ya da ıslak zemin gibi olağanüstü koşullar altında bile yol duruşunu koruyor.

Daha iyi yol tutuşu

Tekerlek üzerindeki yanal kuvvetler (virajlar, ıslaklık, yan rüzgar) büyüdükçe etki eden toplam kuvvet de artar. Kritik eşiği aştığında lastikler zeminle ilişkisini kaybeder. quattro sistemi tekerleklerin çekici yükünü hafifleterek, toplam kuvvet kritik noktayı aşmayacak biçimde, yanal güçler için daha geniş bir hareket alanı sağlar.


Torsen-diferansiyali

Ön ile ark aks arasında "gerilmeyi" önlemek amacıyla aradaki devir farklılıklarını telafi eder. Salyangoz tipi çarklar ile dişli çarkların kombinasyonu otomatik olarak, aksın daha iyi kavramasını sağlamak üzere arzu edilen kitleme etkisini yaratır. Salyangoz tipi şanzımanın çalışma prensibi ise şöyledir: Salyangozla çarklar arasında sürtünme oluşur. Devir farkı ne kadar yüksekse, sürtünme gücü ve dolayısıyla kilitleme etkisi o derece artar. Akıllıca tasarlanmış bu mekanik yapı oldukça hassas biçimde devreye girer.

fells2 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için fells2 kullanıcısına teşekkür eden 8 üyemiz:
Ali Sahin (24-05-2009), a_b_t (24-05-2009), DarkCod3r (24-05-2009), humenez (24-05-2009), MaLum-kişi (24-05-2009), remington (24-05-2009), yustor (25-05-2009), Zeytin (23-05-2009)

Alt 23-05-2009, 07:02 PM   #2
Zeytin
Zeytin&Limon
 
Üyelik tarihi: Jun 2005
Bulunduğu yer: Hyderabad / India
Mesajlar: 9,906
Teşekkürleri: 11,504
4,373 mesajına 8,067 kere teşekkür edildi.
Zeytin - MSN üzeri Mesaj gönder Zeytin - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Zuupla
almanyada 60 derecelik bir pistte bunun testini a6 ile yapmışlardı karlı yüzeyde
araba tık demedi ondan beridir hayranım audiye

Zeytin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Zeytin kullanıcısına teşekkür edenler:
remington (24-05-2009)

Alt 24-05-2009, 10:51 AM   #3
Ali Sahin
Hackhell Forever!!!
 
Üyelik tarihi: Aug 2005
Bulunduğu yer: 2. heimat...........
Mesajlar: 7,610
Teşekkürleri: 11,668
2,869 mesajına 4,740 kere teşekkür edildi.
Zuupla
quattro iyidirde normallerinden 1 litreden fazla yakit harciyor bunuda ilave etmek gerek ek bilgi olarak......

Ali Sahin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Ali Sahin kullanıcısına teşekkür edenler:
Zeytin (25-05-2009)

Alt 24-05-2009, 11:04 AM   #4
Clubbert
Eski Üye
 
Clubbert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 1,032
Teşekkürleri: 197
418 mesajına 633 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
Ali Sahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
quattro iyidirde normallerinden 1 litreden fazla yakit harciyor bunuda ilave etmek gerek ek bilgi olarak......
Audi ye binen adama kat ettiği her 100km de fazladan 3 lira harcamak koymaz diye düşünüyorum.Onuda geçtim haikatten inanılmaz bir yo ltutuş sağlıyo bence fazlasyıla değer...

Clubbert isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Clubbert kullanıcısına teşekkür edenler:
Ali Sahin (24-05-2009)

Alt 24-05-2009, 11:12 AM   #5
Ali Sahin
Hackhell Forever!!!
 
Üyelik tarihi: Aug 2005
Bulunduğu yer: 2. heimat...........
Mesajlar: 7,610
Teşekkürleri: 11,668
2,869 mesajına 4,740 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
Clubbert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Audi ye binen adama kat ettiği her 100km de fazladan 3 lira harcamak koymaz diye düşünüyorum.Onuda geçtim haikatten inanılmaz bir yo ltutuş sağlıyo bence fazlasyıla değer...
dogrudur arkadasim ama ben sadece ek bilgi olarak deyineyim istemistim.

Ali Sahin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 24-05-2009, 11:14 AM   #6
DarkCod3r
Key&RC4 Coder
 
DarkCod3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Bulunduğu yer: Artık YENİ bi SOLUK
Yaş: 26
Mesajlar: 1,621
Teşekkürleri: 581
821 mesajına 2,905 kere teşekkür edildi.
DarkCod3r - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
benm de hatırladığıma göre audi bir deneme testinde arabanın pastinaj atmaması için ağırlık konulup bi bojing uçak çektirdiklerini görmüştüm audi Q7 di sanırım arabada

DarkCod3r isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 24-05-2009, 05:25 PM   #7
Clubbert
Eski Üye
 
Clubbert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 1,032
Teşekkürleri: 197
418 mesajına 633 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
DarkCod3r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
benm de hatırladığıma göre audi bir deneme testinde arabanın pastinaj atmaması için ağırlık konulup bi bojing uçak çektirdiklerini görmüştüm audi Q7 di sanırım arabada
Yok o senin dediğin volkswogen Touareg idi.Ama teorik olarak hemen hemen aynı güçteler.


Touareg V10 TDI, Londra Dunsfold Havaalanında 155 tonluk uçağı çekerek rekor kırdı ve merakla beklenen soruyu yanıtladı. Touareg’in uçağı çekebilmesi için ağırlığı artırıldı. Bunun dışında, motordan süspansiyon sistemine, dört tekerlekten çekiş sistemine kadar herşey seri üretimdeki araçla aynı tutuldu.
ALINTIDIR...

Clubbert isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 24-05-2009, 05:34 PM   #8
fells2
Banned
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Bulunduğu yer: Turkey
Yaş: 36
Mesajlar: 8,599
Teşekkürleri: 88
3,603 mesajına 9,661 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Thumbs up

Alıntı:
Clubbert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Yok o senin dediğin volkswogen Touareg idi.Ama teorik olarak hemen hemen aynı güçteler.


Touareg V10 TDI, Londra Dunsfold Havaalanında 155 tonluk uçağı çekerek rekor kırdı ve merakla beklenen soruyu yanıtladı. Touareg’in uçağı çekebilmesi için ağırlığı artırıldı. Bunun dışında, motordan süspansiyon sistemine, dört tekerlekten çekiş sistemine kadar herşey seri üretimdeki araçla aynı tutuldu.
ALINTIDIR...
mükemmel bir resim ilk defa görüyorum saol paylaşım için........

fells2 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 24-05-2009, 06:18 PM   #9
remington
Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
 
remington - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Beşiktaş'ın kalbi KAPALI'dan
Yaş: 35
Mesajlar: 8,307
Teşekkürleri: 7,259
2,838 mesajına 4,311 kere teşekkür edildi.
remington - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
quatro güzeldir ya babadır...
ayrıca torku yeterli olduktan sonra cogu 4x4 ceker boeingi

remington isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için remington kullanıcısına teşekkür edenler:
Zeytin (25-05-2009)

Alt 25-05-2009, 10:48 AM   #10
Tunyukuk
 
Tunyukuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2007
Bulunduğu yer: Ya yağmur gibi yağarsınız yada lağım gibi akarsınız
Mesajlar: 17,361
Teşekkürleri: 16,699
9,769 mesajına 32,774 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Özellikle Murat OKÇUOĞLU ve onun gibi Türk mühendislerinin bu tür sistemlere katkılarını unutmayalım

Konu Tunyukuk tarafından (25-05-2009 Saat 10:56 AM ) değiştirilmiştir.

Tunyukuk isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Tunyukuk kullanıcısına teşekkür edenler:
Zeytin (25-05-2009)

Cevapla

Etiketler
audi, avantajlari, nedir, nelerdir, quattro


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:25 PM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!